Náprava prsníkov nesprávnym kojením

Mareike    24.09.2019, 09:25

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom narovnania prsníkov. Náš syn má 13 mesiacov a od narodenia sa kojí. Mlieka mám chvala Bohu dosť. Ale vždy som mu dávala ten "didik", ktorý som mala plnší a až sa nakoniec stalo, že ľavý prsník mám asi o polovicu menší a skoro prestal tvoriť mlieko a náš syn ho už odmieta. Vezme si ho len v noci. To ani nie je náš problém, všetko utiahne pravý prsník. Skôr to vyzuálne nevyzerá dobre. Plánujem ho viackrát do dňa odsávať a chcela by som vedieť, či mi to pomôže. Alebo čo ešte môžem vyskúšať? Ďakujem.

Milá Mareike,

matky väčšinou mávajú odlišné množstvo mlieka v jednom a v druhom prsníku, pričom niekedy je tento rozdiel nepozorovateľný a niekedy je viac zjavný. Dôvody sú vo svojej podstate tie isté, ako keď dieťa začne odmietať dojčenie úplne – deti reagujú na tok mlieka. Dieťa môže začať odmietať jednu stranu s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že sa v danom prsníku tvorí menej mlieka a tok mlieka z neho je pomalý. Samozrejme, ak sa bábätko následne k prsníku, v ktorom sa tvorí menej mlieka, prisáva menej často, pretože na ňom nie je také spokojné ako na druhom prsníku, toto spôsobuje ešte výraznejšie znižovanie tvorby mlieka v jednom prsníku. Čím menej často bábätko pije na tomto prsníku, tým viac sa v ňom tvorba mlieka znižuje.

Samozrejme, že je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, ale oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov. Pri praktickej realizácii krokov, ktoré by ste mohli podniknúť, aby ste túto situáciu zmenili, vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Je skvelé, že dieťatko je ochotné občas prisať sa aj k menšiemu prsníku. Toto je základný predpoklad preto, aby ste sa mohli pokúsiť túto situáciu zmeniť. Riešením je zvýšiť bylinkami, tak ako to odporúča tento materiál o zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/zvysenie-prisunu-mm/

Pri konkrétnom dávkovaní a užívaní byliniek pre podporu tvorby mlieka by ste mali postupovať spoločne s poradkyňou.

Okrem toho môže fungovať  vytvárať príležitosti pre prisatie dieťatka aj k tomuto prsníku – napr.:
• Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
• Spite s ním v posteli.
• Umožnite mu kontakt koža na kožu.
• Okúpte sa s ním.
• Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči).
• Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu menší prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
• Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie z menšieho prsníka urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
• Na dojčenie z menšieho prsníka sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
• Pri pokusoch odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.

Je normálne, že ak dojčíte najmä z jedného prsníka, druhý sa môže výrazne zmenšiť. Táto zmena nebude trvalá. Po skončení dojčenia sa asymetria vyrovná. Do toho času môžete vyrovnať asymetriu napr. nosením vložiek do podprsenky, poznáme viaceré ženy, ktoré sa takto snažili vyrovnať asymetriu, pri nosení silikónovej vložky skutočne nebolo vidieť rozdiel. Samozrejme, je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, ale oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Náprava prsníkov nesprávnym kojením