Laktóza

Daniela    03.10.2019, 20:20

Dobrý deň, prosím vás pekne o radu. Mam syna, má jeden mesiac. Je plne dojčený, mlieko dostáva ale aj z fľašky ( moje odsaté mlieko) ,nakoľko veľmi často pri dojčení tak tvrdo zaspí že ho neviem zobudiť. Vtedy vypije máličko mlieka a za 15 minút je znovu hore a chce papať. Tak v prípade že nemôžem každých 15 minút ho mať na prsníku tak mlieko odsajem a dám z fľašky. Vtedy sa krásne napapa a spinka 2,5-3 hod. Poslednú dobu mám ale problém s dojčením resp. tvorbou mlieka večer a v noci. Neviem prečo ale večer mám veľmi malo mlieka oproti tomu áno je to ráno a cez deň. Už som z toho zúfalá , pediatrička mi poradila ho na večer prikrmovat umelým mliekom (bezlaktozovym). Ale tým že ja mám laktozovu intoleranciu , neviem či ju môže mať aj malý. Či je táto intolerancia nejako " dedičná". A ďalšia vec je že či mu v materskom mlieku nemôže chýbať laktóza z mojej stravy. Ďakujem vám veľmi za odpoveď

Milá Daniela,

nie je jediný dôvod na to, aby vaše dieťa dostávalo bezlaktózové umelé mlieko. Laktóza je potrebná pre správny vývoj bábätka. Časté dojčenie nie je prejavom laktózovej intolerancie. To, že matka dieťaťa nemá dostatok laktázy na štiepenie laktózy, neznamená, že ju nemá dieťa. Pri svojom bábätku nemusíte uvažovať o tom, že by malo laktózovú intoleranciu. 

Vaše mlieko bude obsahovať laktózu, aj keď vy sama laktózu nedokážete stráviť. Vaša laktózová intolerancia nijako neovplyvňuje vašu schopnosť produkovať mlieko a dojčiť. Laktózová intolerancia je stav, ktorý v minulosti zažívali všetci ľudia od určitého veku v detstve. Dovtedy deti mali a majú schopnosť tráviť  laktózu, pretože boli dojčené a pili materské mlieko. Potom ľudia konzumovali mlieko už len veľmi výnimočne. V Európe s rozvojom chovu zvierat, z ktorých ľudia získavali mlieko, vznikla mutácia, ktorá udržiava schopnosť štiepiť laktózu aj v dospelosti. Vo veľkej časti sveta je však naďalej normálne, že dieťa dokáže štiepiť laktózu a potom túto schopnosť človek stratí. Toto je normálne.

Ak bábätko potrebujete dokrmovať, použite na to ideálne darcovské materské mlieko a ak nie je k dispozícii, bežné umelé mlieko. Navyše vo vašej situácii je možné urobiť mnoho krokov pre to, aby sa bábätku podarilo začať získavať z prsníka viac mlieka a bolo možné znížiť množstvo dokrmu a postupne prejsť späť na výlučné dojčenie. Odporúčame vám obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Takto budete vedieť aj bez váženia či iných spôsobov vedieť priamo pri pozorovaní dojčenia odhadnúť, či bábätko získava z prsníka mlieko a či ho získava dostatok a kedy ho dokrmovať.

Okrem toho pred samotným dokrmovaním ešte existujú kroky, ako pomôcť bábätku získavať viac mlieka z prsníka pri dojčení. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Preto spoločne s poradkyňou pri dojčení bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Táto jednoduchá technika dokáže udržať bábätko na prsníku tak, aby pilo a nezačalo predčasne zaspávať.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku ešte pred tým, než začne bábätko zaspávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok