TCM a Sumamed při kojení A

Michaela    03.10.2019, 11:19

Dobrý den, mám pozitivni nález Borelii a zlatého stafylokoka v krku. Syn je plně kojen a jsou mu 3 měsíce. S kojenim nechci přestat, jak mi bylo lékařkou doporučeno, abych se mohla řádně přeléčit. Chci začít brát první TCM ( www.patentnimedicina.cz ) a to směs ,,Zrození Fénixe" složení: Složení (1 g vyroben z 5 g bylin): Huang qin (Šišák bajkalský - kořen) K této směsi doporučují brát také ,,Nápoj čínských mudrcu" slozeni: Složení (1 g vyroben z 5 g bylin): Yi yi ren (Slzovka obecná – semeno) Chen pi (Mandarinka obecná – perikarp pečený) a v případě velkých potíží přidat tuto směs ,,Stín brokatového zavoje " složení: Složení (1 g vyroben z 5 g bylin): Huang lian (Koptis čínská - oddenek) Zhi zi (Gardenie jasmínová - plod) Huang bai (Korkovník amurský - kůra) Huang qin (Šišák bajkalský - kořen) Mikrokrystalická celulóza (MCC) 1 % Ráda bych začala brát první dvě směsi hned. Pokud bych se necítila lépe, tak přidat třetí. Poslední možnost je Sumamed, ten ale dětská lékařka zakázala s tím, že můžu užívat až od půl roku věku kojeného dítěte. Prosím o odpověď, jestli můžu brát nějakou z uvedených směsí, případně Sumamed, když jsou malému jen 3 měsíce. Moc děkuji. Míchaela.

Milá Michaelo,

z hľadiska dojčenia môžete pokračovať v dojčení popri užívaní čínskej medicíny. Okrem toho však nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli absolvovať tradičnú liečbu týchto diagnóz. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách a to platí pre všetky antibiotiká, nielen pre Sumamed. Minimálne, stopové množstvá znamenajú, že bábätko nebude užívať lieky spolu s vami. To znamená, že nie je potrebné čakať na určitý vek dieťaťa, toto odporúčanie je o to absurdnejšie, že azitromycín je bežne používaným liekom v terapii malých bábätiek (kedy ho dostávajú v plnej dávke).

Je pre vás tiež dôležité vedieť, že počas dojčenia nepredstavujú žiadne antibiotiká, ktoré sú na liečbu boreliózy potrebné (ako napríklad doxycyklín, amoxicilín, ani pri dlhodobom užívaní) žiadny problém a je dôležité, aby dojčiaca matka dostala adekvátnu liečbu boreliózy.

Len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > TCM a Sumamed při kojení A