Odmieta sa dojčit

Janka    08.10.2019, 12:19

Dobrý deň. Mám 6 mesačnú dcérku plne dojčenú. Už mesiac papá 1x denne štavu z nastrúhanej mrkvy, resp. pár dní už varenú mrkvičku na "obed" ale len máličko, chutí jej zjedla by aj viacej ale nechcem to na začiatok prehnať. No stala sa taká vec že už zhruba týždeň odmieta prsník. Snažím sa ju prekladať často, ale buď sa vôbec neprisaje, alebo sa prisaje s tým že neťahá. Sem tam prehltne čo sa mliecko samo spustí. V noci to isté, nepomáha ani keď ju priložím v spánku. Pred týždňom mala teplotu 2dni a vtedy to začalo alebo približne vtedy, no teplotu už nemá, zubky nevidím že by sa tlačili, tak neviem čo sa môže diať :( mám obavu lebo aj menej cika a tým že nesaje pozorujem aj zníženú tvorbu mlieka. Čo robiť v tomto prípade? Môže to byť nejaký štrajk???

Milá Janka,

situácia, ktorú popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne (o čom svedčí aj to, že ste sa na nás obrátili tesne po pôrode kvôli veľmi bolestivým a poškodeným bradavkám) a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Vzhľadom na otázky, s ktorými ste sa na nás obrátili v 3 a 4 mesiacoch života dcérky, kedy ste popisovali problémy s kakaním, je pravdepodobné, že už vtedy sa ukazovalo, že by bolo vhodné vyhodnotiť príjem mlieka zo strany bábätka. V situácii, ktorú popisujete teraz, je skutočne kľúčové riešiť ju spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál, najmä kroky pre zintenzívnenie fyzického kontaktu s bábätkom.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Spoločne s poradkyňou pri dojčení vyhodnoťte, aký postup riešenia je momentálne najvhodnejší, niekedy je súčasťou riešenia tejto situácie aj podávanie kalorických príkrmov, tak ako o tom píšeme na konci tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmyVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmieta sa dojčit