Solu medrol a dojcenie

Miriama    14.10.2019, 10:22

Dobry den, chcela by som sa opytat ci budem moct dojcit moju 5 mesacnu dceru nakolko mi hrozi hospitalizacia kvoli ulceroznej kolitide a podavanie infuzii solu medrolu.dakujem

Milá Miriama,

v tejto situácii je kľúčové, aby ste pokračovali v dojčení, pretože riešením vašej situácie nie je odloženie liečby, až do času, kým sa dieťatko odstaví (vzhľadom na to, že dojčenie môže a má trvať ešte ďalšie roky) a teda keďže bude potrebné, aby ste liečbu dostávali, riešením nie je ani predčasné odstavenie dieťaťa. To totiž prináša riziká nielen pre vaše zdravie, ale viaceré závažné riziká aj pre zdravie dieťaťa a jedným z nich je aj vyššie riziko výskytu Crohnovej choroby u dieťaťa, ktorého dojčenie bolo ukončené predčasne.

Pri tomto ochorení môžete užívať všetky lieky, ktoré by vám bežne lekári odporúčali dať. Mimochodom, paradoxné je, že niektorí lekári vám sú schopní povedať, že liečba sa nezlučuje s dojčením, pritom, ak by ste boli tehotná, tak budú v liečbe pokračovať. Vo všeobecnosti najčastejšie sa v liečbe tohto ochorenia používajú lieky Salofalk, Peptáza, Imuran, biologická liečba, či kortikoidy (Solumedrol). Kortikoidy (aj ako tabletky, lokálne injekcie či infúzie) ani pri dlhodobom užívaní nie sú dôvodom na to, aby ste nedojčili. Kortikoidy sa v materskom mlieku nachádzajú aj prirodzene a ich množstvo sa užívaním kortikoidov zásadne nezvyšuje. Je to podobné, ako pri pohlavných hormónoch, kedy napríklad dojčiaca žena, ktorej sa vráti späť menštruačný cyklus, nemá v materskom mlieku pred ovuláciou veľa estrogénu a po ovulácii nemá v mlieku veľa progesterónu, hoci v krvi ho veľa má, jej dojčené dieťa nekopíruje jej menštruačný cyklus. Kortikoidy sa v tomto smere správajú rovnako, v materskom mlieku bude len to množstvo kortikoidov, ktoré tam má byť prirodzene. Preto nemusíte počas tejto liečby dojčenie obmedzovať, alebo časovať a môžete dojčiť podľa potrieb dieťatka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Solu medrol a dojcenie