Stagnace/úbytek váhy se soorem

Tereza    14.10.2019, 21:47

Dobrý den, miminko od 3.10. pribralo pouze necelých 100g. (3.10. váha 4,930 - 14.10. 5,01) a přičemž za poslední 3 dny nepribrslo nic. Je to chlapeček, plně kojeny, poslední týden trpí bolesti břicha - kolíky a má v pusince už skoro vyléčený soor. kvůli tomu břichu pláče hodně i přes den. Může to mít všechno souvislost s tím soorem? Kojim na požádání a v noci nenudim, obvykle se budí po 4-5 hodinách po usnutí a pak po dvou. Moc děkuji za rady.

Milá Terezo,

soór bábätka v ústočkách nie je potrebné riešiť, pokiaľ bábätko nemá nejaké ďalšie problémy. Ale hlavne - soór v ústočkách väčšinou nie je bolestivý ani bábätku nespôsobuje iné problémy, a ak to tak je, tak prejde sám od seba. Nie je dôvod na používanie liekov na liečbu niečoho, čo prejde v drvivej väčšine prípadov samo od seba. Rovnako, ak by vám niekto odporúčal zošúchať biely povlak - netreba šúchať jazýček či zoškrabovať biely povlak - toto môže byť pre bábätko nepríjemné až bolestivé a k liečeniu to nijako neprispieva.

Bábätku, ktoré nedostatočne priberá, je možné pomôcť zlepšením dojčenia a zvýšením príjmu materského mlieka. Príčinou nepriberania nie je soor v ústočkách bábätka. A riešením neprospievania nie je automaticky kŕmenie umelou výživou fľašou. Problém v našej spoločnosti je, že umelé mlieko (a nedojčenie) sa považuje za riešenie problémov s dojčením. Pred dokrmovaním umelou výživou je v prvom rade možné urobiť kroky pre zlepšenie dojčenia a zvýšenie príjmu materského mlieka a v mnohých prípadoch sa takto zabezpečí, že bábätko začne získavať dostatok mlieka a dokrmovanie nie je nutné. V tejto situácii vám preto odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou v prvom rade vyhodnotíte výdatnosť dojčenia, poradkyňa vás naučí rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a pokiaľ usúdite, že je potrebné, aby bábätko pilo väčšie množstvá mlieka, poradkyňa vám odporučí účinné postupy, ako zvýšiť príjem mlieka bábätka pri dojčení a je možné, že dokrmovanie vôbec nebude potrebné. Poradkyňa vás môže:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu ako s priberaním bábätka, tak s bolesťou bradaviek, len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Okrem toho je dôležité spoločne s poradkyňou prejsť možné príčiny poklesu tvorby mlieka, napr. používanie hormonálnej antikoncepcie a iné, ktoré vymenúva tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

3) Ak by ste spoločne s poradkyňou vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Strávte s bábätkom čo najviac času v kontakte. Nechajte ho nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné (či to je potrebné, posúdite spoločne s poradkyňou osobne). Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Stagnace/úbytek váhy se soorem