Odsávanie

Ivana    15.10.2019, 10:34

Dobrý deň. Mám 4 mesačné dieťa, ktoré sa po dlhom štrajkovaní (laktačné poradkyne ma uz navstivili, teoriu poznam) už odmieta úplne prisať, teda si mliečko už len odsávam cca 400-500 ml denne. Chcem sa opýtať: 1. ako je najlepšie podať odsaté mlieko, aby si uchovalo čo najviac živín? Je lepšie ho zbierať a potom podať naraz alebo ho zmiešať pri príprave Nutrilonu. 2. Ak ho miešam, tak v akom pomere MM plus UM a pri akej teplote? 3. Je potrebné v tomto prípade už aj dávať čajík alebo vodičku? 4. Je ešte vôbec možné vrátiť dieťa znova na prsník? Mám nízku tvorbu, dieťa je bohužial už zvyknuté na flasu a cumel, čo mi je velmi lúto... 5. Do kedy má zmysel odsávať? 6. Dá sa zvýšiť tvorba, ak dieťa už nie je na prsníku? Veľmi pekne ďakujem a pozdravujem

Milá Ivana,

v tejto situácii môže byť pre vás prospešné byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vašu situáciu pozná, aj preto, aby ste získavali odpovede na otázky, ktoré sa postupne vynárajú. Navyše poradkyňa pri dojčení vám môže dať tipy, ktoré môžu aj vašu súčasnú situáciu zlepšiť. Napríklad v tejto situácii je možné prestať používať umelú núdzovú náhradnú výživu vďaka postupnému nahrádzaniu umelého mlieka kalorickým jedlom. Svetová zdravotnícka organizácia považuje za kľúčové, aby v takejto situácii bábätko konzumovalo pestrú a čerstvú stravu a ak bábätko je ochotné jesť rozmanitú stravu, odporúča čo najskôr prestať podávať umelé mlieko. Podávanie umelej núdzovej náhradnej výživy v prípade, že bábätko je ochotné jesť rozmanitú stravu, považuje WHO za „zbytočné“ a „škodlivé“:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

V tejto situácii sa nepostupuje pri zavádzaní príkrmov tak, ako pri iných deťoch. Uprednostňujú sa kalorické príkrmy. Preštudujte si záver tohto článku, ktorý vysvetľuje, aké potraviny môžete bábätku podávať:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

a prejdite túto otázku s poradkyňou pri dojčení, pretože vám napadne iste ešte mnoho doplňujúcich otázok.

Odstriekané materské mlieko môžete bábätku podávať buď primiešaním do príkrmov alebo pohárikom. Takto by ste sa mohli zbaviť používania fľaše a spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste mohli prejsť stratégie, ako postupne prestať používať cumlík:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2677

Odstránenie fľaše a cumlíka dáva nádej, že sa bábätko prisaje v budúcnosti. Teraz ešte stále nie je nič stratené. Máme skúsenosti s bábätkami, ktoré sa začali prisávať znova po určitej dobe, s bábätkami, ktoré sa napríklad vôbec od pôrodu nikdy nedojčili a začali sa prisávať neskôr, napr. v 8 mesiaci, či s bábätkami, ktoré kvôli štrajku začali odmietať prsník a znova sa začali dojčiť omnoho neskôr, napríklad aj v 2 rokoch:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=411042938968541&set=a.411041608968674.92040.123305271075644&type=3&theater

Navyše prestať používať fľašu a cumlík má zmysel pre bábätko aj vzhľadom na iné zdravotné riziká, ktoré ich používanie prináša.

K vašim otázkam:

Ak chcete zvýšiť množstvo odsatého mlieka, materské mlieko odstriekajte alebo odsávajte aspoň 8x za deň, z toho aspoň raz v noci. Pri odsávaní skúste po odsávaní ešte mlieko ručne odstriekať. Pomôcť by vám mohla aj odsávačka, ktorá má vlastnú batériu a nemusí byť zapojená v sieti a pri odsávaní ju pridržiava podprsenka, čo by umožnilo, aby ste odsávali aj popri hre s bábätkom, či spánku s voľnými rukami. Zvýšiť tvorbu mlieka pomáhajú aj bylinky:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Materské mlieko vydrží čerstvé pri izbovej teplote mnoho hodín. Môžete ho preto po odsatí nechať pri izbovej teplote a bez ohrievania ho podať bábätku pri ďalšom kŕmení. Ak sa pýtate na to, aby si materské mlieko udržalo čo najviac živín, tým, že by ste mlieko neohrievali, tiež pomôžete uchovať niektoré termolabilné látky v odsatom mlieku. Každopádne, aj ohriate materské mlieko je z pohľadu živín omnoho bohatšie než akékoľvek umelé mlieko. Umelé mlieko by sa malo používať ako núdzová náhradná výživa v čase, kedy je potrebné k materskému mlieku dodať ďalšie kalórie a bábätko ešte nemá 4 mesiace. V prípade 4-mesačného bábätka je pestrá a čerstvá strava omnoho vhodnejšia než núdzová náhradná výživa.  Pri prechode na prikrmovanie bábätka tuhou stravou, používajte ešte umelé mlieko do času, kým bude možné bábätko kŕmiť jedlom spolu s podávaním odsatého materského mlieka a nebude nutné používať umelé mlieko. Umelé mlieko môžete do toho času tiež podávať pohárikom alebo ho primiešavať do príkrmov. Môžete ho miešať s materským mliekom, v takom prípade ale ideálne najskôr nechajte bábätko piť odsaté materské mlieko a až ku koncu k nemu prilejte umelé mlieko. Ak by totiž bábätko nevypilo všetko pripravené mlieko, museli by ste potom s nevypitým umelým mliekom vyhodiť aj zamiešané materské mlieko, čo by bola škoda. K vašej druhej otázke, umelé mlieko zarábajte tak, ako to odporúčajú bezpečnostné smernice – prášok vysterilizujte 70 stupňovou vodou a potom ho nechajte ochladiť na teplotu, pri ktorej ho môže piť bábätko (40 a menej stupňov) a takéto umelé mlieko môžete miešať s materským mliekom. Je ideálne nemiešať umelé mlieko s materským, kým je umelé mlieko ešte horúce, aby ste nezničili  termolabilné látky v materskom mlieku. Tekutiny bábätku v tejto situácii nemusíte podávať, postupne ho môžete zoznamovať s pitím vodičky z pohárika, tak, ako to bežne robia ženy po 6 mesiaci. Materské mlieko by za bežných okolností malo byť výlučným zdrojom výživy pre bábätko tohto veku, preto má určite zmysel odsávať a snažiť sa čo najväčší podiel príjmu potravy tohto bábätka zabezpečiť z odsatého materského mlieka. Za bežných okolností po začatí zavádzania príkrmov bývajú bábätká dojčené ďalej, WHO hovorí, že spolu so zavádzaním príkrmov do 2 rokov a potom ďalej. Odsávať materské mlieko má teda zmysel dlhodobo a každá kvapka materského mlieka je pre bábätko nesmierne cenná. Poskytuje mu okrem iného stovky látok, ktoré nie je možné získať zo žiadneho iného zdroja:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/zlozenie-mm/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok