Poranená bradavka od uhryznutia

veronika    18.10.2019, 10:03

Dobrý deň prosim vedeli by ste mi poradit,mám 9mesacneho chlapčeka a asi 4krat sa mi stalo že má slabšie uhryzol do bradavky keď nechcel papať.teraz má uhryzol tak že mám ranku na bradavke a nechce sa zahojiť.boli to.citala som si vaše texty v ktorých píšete že sú možnosti ako to riešiť ale neviem ako.prosim o radu.malicky je naučený piť stále s oboch prsníkov.viac menej ho stále len kojim na stravu si pomaličky zvyká.dakujem

Milá Veronika,

tešíme sa, že ste hľadali odpoveď v našich článkoch a odpovediach z poradne dojčenia. K takejto situácii sa vyjadrujeme napríklad v tejto odpovedi:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=7723

v ktorej píšeme, že dôležitou súčasťou riešenia poranenej bradavky je stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení, aby ste sa poradili o tom, akú liečbu v tejto situácii zvoliť a toto stretnutie je dôležité aj preto, aby ste túto situáciu riešili preventívne do budúcnosti. Najčastejšie takáto situácia totiž súvisí s poklesom príjmu mlieka zo strany bábätka a aj vy sama píšete, že poranenie bradavky súvisí s nespokojným správaním bábätka na prsníku. Preto spolu s poradkyňou pri dojčení prejdete aj tieto materiály:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Často môže ísť o príčinu, ktorá sa za bežných okolností nezdá taká vážna, pretože to predsa robia všetky v okolí matky. Jednoduchou príčinou tejto situácie v 9 mesiaci býva napríklad snaha naučiť bábätko piť tekutiny z pohárika, ktorý je iným variantom fľaše. Takzvané "tréningové" poháriky môžu zmeniť spôsob, akým sa dieťatko prisáva na prsník. Pri týchto pohárikoch, sa dieťa učí úplne iný typ satia. A dokonca je tento typ satia odlišný od zručnosti, ktorú potrebuje na to, aby vedelo piť z obyčajného otvoreného pohárika, takže tento pohárik netrénuje žiadnu zručnosť, ktorú dieťa bude neskôr v živote potrebovať. Tento vplyv je niekedy vidieť až po dlhšej dobe a niekedy sú prejavy negatívneho vplyvu takýchto "tréningových pohárikov" také, že ich ľudia priamo nepripíšu tomu, že pohárik pred určitou dobou začali používať. Napríklad:
1) Bolesť bradaviek
2) Dieťatko, ktoré pri dojčení hryzie
3) Dieťatko, ktoré naťahuje bradavku
4) Kratšie dojčenie z prsníka alebo dieťatko, ktoré na dojčenie "nemá čas"
5) Menej časté dojčenie cez deň
6) Dieťatko udiera pästičkami prsník alebo ho škriabe
7) Plytké prisatie, bolestivé prisatie, zmena v prisatí
8) Zmeny v nočnom dojčení

Práve preto, že môže nejakú dobu trvať, kým sa vplyv "tréningového pohárika" prejaví, neprejaví sa silno či v plnej miere a preto, že rozličné prejavy tohto vplyvu ľudia pripíšu niečomu inému, nemusí byť tréningový pohárik vnímaný ako problém a je možné, že budete od iných žien počuť výroky typu: "My sme ho používali a nebol to problém." Ak však chcete na stranu dojčenia položiť maximum pozitívnych vplyvov, tak je dobré sa akýmkoľvek tréningovým pohárikom vyhnúť a používať obyčajný otvorený pohárik. Jedine obyčajný otvorený pohárik učí dieťa zákonitosti pitia z normálneho pohára. Taktiež ho učí zákonitosti, ktoré vedú k tomu, že nebude vodu z pohárika rozlievať. Deti sú schopné piť z bežného otvoreného pohárika už od začiatku kŕmenia jedlom, teda od 6 mesiacov. 

Tieto a rôzne iné príčiny:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

vám odporúčame prejsť spoločne s poradkyňou pri dojčení, aby ste nastavili najoptimálnejší spôsob riešenia tejto situácie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Poranená bradavka od uhryznutia