Anémia a kojenie

Barbora    21.10.2019, 10:36

Dobrý deň, obraciam sa a vás s prosbou o pomoc. Počas tehotenstva som v poslednom trimestri bola anemicka, musela som absolvovať liečbu imfuziami železa, následne formou tabliet . Po 600nedeli som bola na prehliadke kde mi vyšli dobre výsledky. Doktorka mi železo vysadila, o mesiac mam prísť zas na kontrolu, pretože ak sa mi zníži železo a ja kojím môžem to preniesť na dieťa? (tu anemiu). Železo mam nižšie v podstate cely život, takže teraz mam strach z toho, aby som to naozaj kojenim nepreniesla na svoje dieťa. Preto by ma zaujímalo ci je to naozaj pravda a môžem ho v podstate akoby "nakaziť" chudokrvnosťou? Ďakujem za odpoveď vopred.

Milá Barbora,

dojčením sa neprenáša na dieťa nízka hladina železa alebo anémia. Dojčenie je fyziologická norma a pomáha dieťaťu dosiahnuť potenciál pre jeho zdravie. A to platí aj pre oblasť železa. Na svoje materské mlieko sa môžete spoľahnúť v tom, že ak ho bude bábätko získavať dostatočné množstvá, bude poskytovať bábätku všetky potrebné živiny a látky pre jeho správny vývoj a rast. Pre to, aby vaše materské mlieko obsahovalo dostatok živín, nemusíte robiť žiadne zvláštne opatrenia z hľadiska vášho stravovania. Ak by ste mali nízku hladinu železa, užívajte potrebné lieky. Z hľadiska dojčenia hladina železa v materskom mlieku aj pri anemických matkách relatívne konštantná. Nedokážete ju znížiť ani navýšiť tým, akú hladinu železa v krvi má matka, inými slovami, aj keby ste boli anemická, v materskom mlieku sa bude vždy nachádzať dostatok železa pre vaše bábätko. Navyše - železo sa z materského mlieka veľmi dobre vstrebáva. V oblasti dojčenia sa však matky často dozvedajú rôzne nesprávne informácie a jednou z nich je aj to, že v prípade, že je bábätko anemické, treba obmedziť dojčenie a zamerať sa na príkrmy s obsahom železa. Materské mlieko však nie je kravské ani umelé mlieko, ktoré v tomto ohľade skutočne pre anemické bábätko nie sú dobrou voľbou. Materské mlieko obsahuje železo, ktoré sa vynikajúco vstrebáva a preto dokáže výrazne zlepšovať stav anemického bábätka. Efekt dojčenia je v tomto smere výrazne pozitívny.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Anémia a kojenie