Kojenie, odstavenie, druhe dieta

Alžbeta    29.10.2019, 12:59

Dobry den, mam detatko 20mes. maleho ciastocne kojim, na obedny spanok aj vcerny (zaspava prisaty na mne) a teda nadr ranom medzi 5 -7 ked sa prebudza, to je skor dudlikovanie. Co si vsimam podla toho ci pije viac alebo menej, tak sa mi dost meni cyklus, resp vidim ze s najvacsou pravdepodobnostou mi to blokuje ovulaciu. Planujeme vsak uz druhe babatko a nejde, ja sa domnievam ze prave kvoli tomu. Neviem ako postupne dieta odstavit, nevie zaspat inak ako na mne a asi budem jedna ztych mamiek ktore aj ked koja malinko, tak im telo otehotniet nedovoli. Mozte mi prosim poradit?

Milá Alžbeta,

synčekove dojčenie (ktoré je naďalej kľúčové pre jeho, aj vaše zdravie) neovplyvňuje vašu schopnosť otehotnieť. V oblasti dojčenia sa matky dozvedajú množstvo informácií, ktoré neodrážajú skutočné vedecké poznatky o dojčení. Mnohé z týchto informácií si navzájom odporujú a nedávajú zmysel – napr. z hľadiska informácie, že „dojčenie zabraňuje ovulácii“ si matky tesne po pôrode často od gynekológa na prvej prehliadke po šestonedelí vypočujú, že musia začať užívať hormonálnu antikoncepciu, pretože „dojčenie nezabraňuje ovulácii“ a následne im často ten istý lekár bude po roku hovoriť, že ak nemôžu otehotnieť, príčinou je iste dojčenie, pretože „aj jedno dojčenie denne zabraňuje ovulácii“.

Synček, ktorého dojčíte, má už viac ako 1,5 roka. Z hľadiska plodnosti jediný hormón, ktorý by z hľadiska dojčenia mohol vplývať na plodnosť je prolaktín. A hladiny prolaktínu približne po roku po pôrode sa za fyziologických okolností nijako zásadne nelíšia u ženy, ktorá dojčí od tých, ktoré má žena, ktorá nedojčí. Prolaktín a dojčenie už teda vašu plodnosť vôbec nijako neovplyvňujú a dojčením nie je možné vysvetliť vašu situáciu (a preto ju ani nie je možné riešiť obmedzením dojčenia či akoukoľvek inou úpravou v dojčení, naopak 1,5-ročné dieťa sa typicky môže dojčiť omnoho častejšie, než popisujete u svojho synčeka a nemusíte sa báť mu dať možnosť dojčiť sa tak často, ako to potrebuje).  Vo svojej otázke to neuvádzate, ale pravdepodobne už máte dlhšiu dobu späť menštruačný cyklus. Ak je to tak, menštruačný cyklus sa vrátil práve preto, že dojčenie už vašu plodnosť nijako neovplyvňuje. Dojčenie je pre vaše ročné dieťatko naďalej mimoriadne dôležité. Nehovoriac o tom, že je dôležité aj pre vaše zdravie. Máte možnosť riešiť svoju situáciu aj pri zachovaní dojčenia.  Je tiež dôležité vedieť, že prvé tri menštruačné cykly po návrate menštruácie môžu byť nepravidelné a môže byť náročné počas nich otehotnieť.  Ak sa vám nedarí otehotnieť už dlhšiu dobu, pokúste sa ako prvé opatrenie vyhodnotiť svoj denný režim a zvážiť, či by nebolo možné znížiť vašu mieru zaťaženia a stresu. Starostlivosť o 1,5-ročné dieťatko môže byť veľmi náročná a stres dokáže potláčať plodnosť. Pokúste sa zvážiť, či by nezmiernilo vašu záťaž, ak by vám rodina či priatelia pomohli s domácimi prácami a inými povinnosťami a či by nebolo možné získať nejaký čas pre seba, kedy by ste sa mohli venovať činnostiam, ktoré vás tešia a prinášajú vám relax.

Dojčenie je starostlivosť o bábätko. Preto je možné, že ak sa vyskytne obdobie, kedy dojčíte častejšie, lebo je synček napr. chorý alebo mu idú zúbky, pozorujete, že cyklus je menej pravidelný. Dôvodom však nie je dojčenie. Dojčenie je len prejavom toho, že starostlivosť o bábätko je teraz náročnejšia a vaše telo vyhodnocuje takúto situáciu ako stres. A stres znižuje plodnosť. Aj preto riešením je zmierniť vašu záťaž spojenú s materstvom ako takým. Odstavenie alebo znižovanie počtu dojčení v tejto oblasti spôsobí, že stratíte účinný nástroj, ako riešiť synčekove boľačky, ako mu pomôcť zaspať, utíšiť sa. Starostlivosť oňho sa odstavením len zhorší a toto zhorší mieru stresu, ktorá zhorší cyklus. O odstavení sa často hovorí preto, že ľudia majú pocit, že dojčenie je vinné automaticky zo všetkého a najmä preto, že ženy, ktoré v tomto čase po pôrode nemajú ešte naspäť cyklus, ho často dostanú, keď odstavia – jednoducho preto, že v tomto veku bábätka po pôrode ženy typicky dostávajú naspäť cyklus. Ľudia si často predstavujú, že menštruácia sa vrátila preto, že žena odstavila a nie preto, že by prišla aj tak, bez ohľadu na odstavenie, pretože štatisticky veľká väčšina žien dostáva naspäť cyklus medzi 14 – 17 mesiacom po pôrode.

Ak máte podozrenie, že môžu nastať problémy s plodnosťou, napríklad preto, že už pred prvým tehotenstvom nebolo pre vás jednoduché otehotnieť alebo udržať tehotenstvo, potom riešením nie je odstaviť dieťatko, ktoré je vo veku, keď dojčenie ešte významne potrebuje (http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/), ale začať už teraz sledovať svoje znaky plodnosti na zistenie rôznych biomarkerov, ktoré môžu poukazovať na možné príčiny zníženej plodnosti, aby ste ich čo najskôr mohli začať riešiť v súlade s vaším telom a prirodzeným cyklom (viac sa dozviete www.plodar.sk). Ak by ste chceli, môžete užívať aj bylinné prípravky, ktoré spomínate.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojenie, odstavenie, druhe dieta