Kojenie

Dáša    12.11.2019, 18:56

Dobrý deň. Mám mesačne bábätko,... Po pôrode sa mi mliečko veľmi pomaly spúšťalo, tak som prikrmovala bábätko. Po príchode sa mi mliečko krásne spúšťalo, že som nestíhala odstrekovať... V noci som sa budila na bolestivé, plné prsia až sa mi upchali mliekovody (+zapal) tak som bola 6 dní na atb, pri ktorých som mohla kojiť.. tak som kojila taktiež odstrekovala z jedného prsníka aj 180ml... jem všetko neobmedzujem sa v jedle, ale nemala som takú chuť do jedla ako teraz.. no po atb som mala pocit že je mlieko menej sýte a malička si nepotiahne zadné mliečko, a nešlo mi ho ani odstreknúť.. tak som na večer malu dokrmila Nutrilonom a pekne spala no prsia sa mi akosi prestali plniť a vytiahne prvých 5-10 minút a potom zúrčí lebo jej nič nejde a ani keď som si stisla bradavku nič nešlo .. tak som si kúpila ricinus homeo na tvorbu mlieka no zatiaľ ich beriem len 2 dni no mám pocit ze mliečko je stále rovnaké ale strašne sa mi zvýšila chuť do jedla,... dost mám aj stresy zo všetkých svetových strán a tym som takto prišla vo mliečko pri synovi ..Nerada jem lieky a radšej by som ich vysadila a potrebovala radu ako si udržať mliečko co najdlhšie ale z okolia počúvam len múdre reči a to že kojit musím musím a musím a to ma odrádza chcem to sama a prosím o radu čo robiť aby ss mi mliečko tvorilo aby si bábätko potiahlo aj zadné a aby som nepribrala, bojím sa strašne priberania a ako som prestala kojit syna tak som pribrala 7kg .. no teraz to nechcem a mám v pláne začať o pár týždňov cvičiť, a starať sa o postavu... Ďakujem za radu

Milá Dáša,

v tejto situácii je možné urobiť viaceré kroky, ktoré pomôžu, aby ste čoskoro mohli prestať dokrmovať umelou výživou a mohli ste sa vrátiť k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že s uplatnením týchto postupov sa to rýchlo podarí.  Odporúčame vám osobné stretnutie s poradkyňou, ktorá bude môcť pozorovať dojčenie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Zmena prisatia bábätka dokáže sama o sebe urobiť obrovský rozdiel v tejto situácii a významne zvýšiť príjem mlieka.

Čo sa týka "zadného mlieka", zdá sa, že tento termín spôsobuje viac problémov a že vôbec nepomáha porozumieť dojčeniu. Už len preto, že sa vôbec nedá paušálne povedať, ktoré mlieko je "zadné". Keď dojčíte napríklad z pravého prsníka, bábätko zaspí a zobudí sa o 10 minút a vy ho znovu priložíte na pravý prsník, aké mlieko bude bábätko piť: "predné" či "zadné"? Každé mlieko obsahuje aj tuk, aj ostatné látky, ktoré bábätko potrebuje. V priebehu jedného dojčenia sa materské mlieko mení, a to veľmi rozličným spôsobom. Je dobré prestať myslieť na "zadné mlieko" a sústrediť sa na to, aby bábätko skutočne dostatočne pilo. Keď bábätko bude dobre piť, tak bude mať dostatok všetkého, čo potrebuje bez ohľadu na "predné" či "zadné" mlieko a bude priberať. Jedno je ale isté, "zadné" mlieko (nech už tento termín znamená čokoľvek) netečie o nič ťažšie ako "predné" mlieko. Bábätko sa nemusí o nič viac namáhať, aby pilo "predné" či "zadné" mlieko. Bábätká reagujú na tok mlieka.

Materské mlieko je "šité priamo na mieru" každého bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunity a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. To, že sa mení jeho vzhľad, je normálne a neznamená to, že bábätko menej zasýti. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé. Ak ho bábätká prijímajú dostatok, tak je pre ne v plnej miere postačujúce. Môžete si byť istá, že vaše mlieko je v poriadku. Vaše bábätko len potrebuje začať prijímať materského mlieka dostatok, čo po ťažkom začiatku a úplnom prerušení dojčenia na pár dní nie je jednoduché. Prerušenie dojčenia vždy zníži tvorbu mlieka, navyše ak sa bábätko medzičasom kŕmi fľašou, po návrate k dojčeniu nebude schopné získavať toľko mlieka, ako pred tým a bábätko sa typicky začne hnevať, keď sa tok mlieka na prsníku spomalí, tak ako to popisujete aj vy.

Zabezpečiť dostatočný príjem materského mlieka sa dá najlepšie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, pretože poradkyňa sa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.

Čo môžete zatiaľ urobiť?
1) Je možné zvýšiť príjem materského mlieka počas samotného dojčenia:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka, čo znamená, že sa v žiadnej časti prsníka nebude hromadiť materské mlieko, ktoré môže potom spôsobiť zablokovanie mliekovodu. Ak by sa náhodou v budúcnosti zopakovalo zablokovanie mliekovodu alebo zápal prsníka, určite sa poraďte s poradkyňou pri dojčení, pretože antibiotiká nie je takmer nikdy potrebné nasadiť a v prípade, že sa nasadia, nie je nikdy potrebné kvôli nim prestať dojčiť a vytvoriť tak matke zbytočné problémy s dojčením.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby získalo pri dojčení čo najviac mlieka z prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Tieto tri kroky spoločne budú pomáhať, aby vaše bábätko získalo z prsníka všetko dostupné mlieko, nemusíte teda čakať na „zadné“ mlieko, pomocou stláčania bábätko vypije všetko mlieko, ktoré je možné z prsníka vypiť. Budete tak môcť odstrániť odsávanie alebo odstriekavanie vášho materského mlieka. Všetko dostupné mlieko totiž získa bábätko po dostatočnej úprave polohy, prisatia a stláčaní prsníka. Poradkyňa pri dojčení vás osobne naučí rozlíšiť podľa pozorovania pitia, či bábätko takto vypilo dosť alebo je nutné ho v tejto situácii dočasne ešte aj dokrmovať. Ak by bolo potrebné dokrmovať:

3) Nepoužívajte na dokŕmenie fľašu. Akákoľvek značka fľaše, bez ohľadu na marketing, zhoršuje dojčenie. Marketing je mimoriadne neetický v tom, že vyvoláva nesprávny dojem, že kŕmenie určitou fľašou sa podobá dojčeniu a nezhoršuje problémy s dojčením. Nič by nemohlo byť ďalej od pravdy. Na tejto fľaši nie je nič výnimočné, iba má lepší marketing než iné fľaše. Je teda dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, striekačku, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Rovnako dojčenie zhoršuje dokrmovanie striekačkou na prsníku, striekačkou po prste, či samotnou striekačkou. Žiadny z týchto spôsobov dokrmovania nie je vhodný. Vaše bábätko sa prisáva a preto je pri dokrmovaní je mimoriadne dôležité to robiť pomocou cievky priamo na prsníku a prestať na toto používať fľašu - tá môže totiž celé satie a pitie na prsníku zhoršovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ako cievku na zostrojenie laktačnej pomôcky použite cievku CN-01, ktorú kúpite v zdravotných potrebách. Je najlepšie, ak vám jej používanie ukáže laktačná poradkyňa, aby ste prešli praktické otázky takéhoto dokrmovania. Navyše, ak začnete spoločne s poradkyňou pracovať na dôslednej úprave prisatia a zvyšovaní príjmu mlieka zo strany bábätka, je pravdepodobné, že možno ani dokrmovať nebudete vôbec potrebovať, alebo ak áno, tak pôjde len o dočasný stav, pretože sa čoskoro bude možné vrátiť k výlučnému dojčeniu bez dokrmovania.

4) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka. Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

5) Jedna z kľúčových vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Takto napomôžete tomu, aby sa zregulovali spánkové cykly bábätka a následne bábätko lepšie pilo z prsníka, keď sa dobre vyspinká. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a pomôžte mu ešte pred tým, než sa začne hnevať, zabezpečiť dostatočný tok mlieka dokŕmením laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Ak máte pocit, že priberáte príliš veľa hmotnosti, môžete urobiť potrebné kroky pre úpravu hmotnosti – cvičenie, diéta. Bežné je, že dojčiace ženy chudnú. Je to jedna z funkcií dojčenia - umožniť matke, aby postupne schudla. A existujú štúdie, ktoré poukazujú na to, že dojčiace matky schudnú ľahšie a rýchlejšie ako ženy, ktoré nedojčia. Niekedy samozrejme samotné dojčenie nestačí na to, aby mamička schudla tak, ako si praje, a keďže toto sa zdá, že môže byť váš prípad, potom môže byť dôležité, aby počas ste dojčenia postupne schudli. Je skupina matiek, ktorým sa zásadným spôsobom podarí schudnúť po to, čo sa dojčenie skončí. Takže okrem chudnutia počas dojčenia máte veľkú šancu schudnúť ešte aj neskôr, keď už dojčiť nebudete. Medzičasom môžete urobiť potrebné kroky, preštudujte si tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/chudnutie-sport/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok