Nocne dojcenie

Jaroslava    13.11.2019, 17:07

Mam dceru, 3,5 roka, dojcena. Ma pokazene vsetky vrchne zuby. Podla lekarov za to moze nocne dojcenie, ze sa jej zuby rozpadli. Aj ked som si to spociatku nechcela priznat, teraz som o tom presvedcena, ze maju pravdu. Potrebujem ju odstavit zo dna na den, i ked horne zuby jej to uz nezachrani, budu jej ich musiet vytrhnut v narkoze. Ako mam postupovat pri odstaveni, ked je na dojceni taka zavisla? Dojcenie je prospesne, avsak keby som vedela, ze takto dopadneme, v ziadnom pripade po prerezani mliecnych zubov by som ju nedojcila v noci.

Milá Jaroslava,

v našej spoločnosti sa dojčenie považuje za vinné zo všetkého, čo sa deje v živote dieťaťa či matky. Dobrým dôkazom je vaša nedávna otázka v našej poradni, v ktorej ste riešili pripomienky rodiny, ktorá nesúhlasí s tým, aby ste pokračovali v dojčení z rôznych dôvodov, napríklad, že ak sa nahneváte, stresové látky prechádzajú do mlieka. Riešením všetkých problémov v živote matky a dieťaťa je vždy odstavenie. Bez ohľadu na to, či situáciu skutočne dojčenie spôsobuje a bez ohľadu na to, že odstaviť 3,5-ročné dieťa vôbec nie je jednoduché, čo viete aj vy, inak by ste sa nepýtali túto otázku. Uvedomujete si, že vaše dieťa dojčenie veľmi potrebuje. Nejde o to, ako zastaviť tvorbu mlieka. Ide o to, ako prestať dojčiť. Dojčenie je vzťah, spôsob starostlivosti. Je to niečo, čo dieťa v tomto veku zásadným spôsobom potrebuje. Toto nie je jednoduché zmeniť zo dňa na deň. Neexistujú nijaké zázračné spôsoby, ako s ľahkosťou odstaviť dieťa, ktoré ešte na to nie je pripravené, a je jedno, či ide o denné, či nočné odstavenie, či oboje. Hoci v rôznych článkoch istotne nájdete celú škálu návodov ako to urobiť, nič vám nezaručí, že takýto návod bude presne rovnako fungovať aj pri vašom dieťati a že odstavenie v noci pre neho nebude traumatické. Deti sa v tomto veku totiž nedojčia  primárne pre to, že potrebujú „jesť“ či „piť mlieko“, ale pre to, že dojčením získavajú celú škálu iných mimoriadne dôležitých vecí - od istoty cez upokojenie až po jednoduchý spôsob, ako naspäť zaspať. Toto je to, čo je pre ne na dojčení dôležité, a zároveň dôvod, pre ktorý odstavenie „na noc“ nie je jednoduché.

Nočné odstavenie, ani žiadne iné odstavenie však nepomôže v tom, aby sa kazenie zúbkov zastavilo, pretože dojčenie nie je príčinou tohto stavu. Ak niečo dojčenie a materské mlieko ohľadom zúbkov robí, tak momentálne zabíja baktérie zubného kazu, pomáha remineralizácii a odstraňovaniu prípadnej bolesti. Z dlhodobého hľadiska dojčenie pomáha tvarovať správnym spôsobom ústnu dutinu (tvar zubných oblúkov, podnebia a tým postavenie zubov). Dojčenie nespôsobuje problémy so zúbkami, ak by to tak bolo, bola by to evolučná samovražda, keďže počas celej evolučnej histórie ľudstva boli ľudské mláďatá dojčené a boli dojčené viacero rokov. Počas dojčenia bradavka strieka materské mlieko dozadu, priamo do hrdla bábätka, nehovoriac o tom, že samotné materské mlieko navyše zuby nekazí. Táto téma je však veľmi častá a matky sa bohužiaľ dozvedajú rôzne nesprávne informácie. Preto sme už dávnejšie vypracovali tento článok v spolupráci so svetovo uznávaným zubárom dr. Brianom Palmerom:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-a-zubky/

a prečítajte si aj tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-kapsicky/

Zabúda sa na to, že asi 30 % detí má hypopláziu zubnej skloviny, ktorá je za takéto problémy so zúbkami zodpovedná v drvivej väčšine prípadov. Najčastejšou príčinou je choroba počas tehotenstva, ale existujú aj iné faktory, ktoré sú zodpovedné za tento stav a nie dojčenie. Napriek tomu stále pretrváva predstava, že toto spôsobuje dojčenie a bohužiaľ sa často o tomto nesprávne dozvedia matky aj od odborníkov a ľutujú, že dojčili po tom, čo malo dieťa zúbky. Napriek tomu, že ak by ste zubára požiadali o štúdie, dokazujúce to, čo tvrdí, nedokázal by vám ich ukázať. Napriek tomu, že často nemá odporúčanie prestať dojčiť žiadnu logiku - nedávno nám fotku s takýmto poškodením skloviny poslala matka dvoch detí, z ktorých prvé dieťa dojčila 4,5 roka a nemalo žiadne poškodenie zúbkov a toto dieťa dojčí druhý rok a má podobné poškodenie skloviny, u zubnej lekárky sa dozvedela, že dôvodom je, že je dieťa dojčené. Je pochopiteľné, že sa trápite. Každá matka si predstavuje, že jej dieťatko bude mať zúbky ako perličky a trápia ju vyčítavé pohľady ľudí, ktorí sa dívajú na dieťa vždy, keď sa usmeje a dávajú jej pocítiť, že sa poriadne nestarala. Ale to tak nie je. Ona neurobila nič zlé.
Možno pomôže vedieť nasledovné:

a) ak sa takto kazí sklovina, tak je to s najväčšou pravdepodobnosťou pre to, že bola oslabená (napríklad ochorenie matky v tehotenstve, iné externé faktory)

b) sklovina v detstve je veľmi jemná a keď je oslabená, tak veľmi rýchlo "zlezie" a neskôr sa po kúskoch odštiepi celý zúbok

c) v tomto prípade neplatí, že kedy sa zuby poriadne čistili, tak by sa to nestalo. 

Je teda na vás, ako sa rozhodnete v tejto otázke postupovať.  Ak sa rozhodnete ukončiť dojčenie, je dôležité vedieť tieto informácie:

 1. Na ukončenie tvorby mlieka nie sú potrebné lieky. Tvorba mlieka prestane aj sama od seba, celý proces nebude jednoduchší, kratší ani menej bolestivý. Lieky používané na zastavenie tvorby mlieka majú množstvo závažných nežiaducich účinkov. Ideálne je postupné odstavenie namiesto náhleho. Zápal prsníkov nie je strašiak, ktorého sa musíte báť. Ak by ste mali pocit príliš plných prsníkov, môžete ich do úľavy odstriekať.
 2. Tvorba mlieka v malom množstve môže pretrvávať aj mnoho mesiacov či rokov po ukončení dojčenia.
 3. Nie je vhodné sťahovať prsia obväzmi. Toto môže spôsobiť bolesti a neurýchli zníženie tvorby mlieka.
 4. Nie je potrebné dávať na bradavku nechutné či štipľavé látky, aby sa dojčenie dieťaťu znechutilo.
 5. Nie je potrebné obmedzovať príjem tekutín matky. Odstavovanie nie je dôvod, aby sa matka týrala dehydratáciou. Odstavovanie v kombinácii so smädom nijako situáciu neuľahčí ani významne neprispeje k zníženiu tvorby mlieka.
 6. Nie je potrebné nahradiť dojčenie staršieho dieťaťa pitím kravského mlieka alebo umelého mlieka alebo „kakavkom“. Od 6 mesiacov nepotrebuje nedojčené bábätko umelé mlieko. Výživnejšie a vhodnejšie sú rozmanité príkrmy v dostatočnom množstve a primeranom zložení. Odporúčania podávať umelé mlieko sú len snahou výrobcov predať čo najviac umelého mlieka. Ak chcete dávať mlieko, je možné ho bábätku dávať napríklad vo forme jogurtov. Bábätko po 6 mesiaci nepotrebuje piť kravské mlieko ako nápoj.
 7. Odstavenie sa nemá spájať s plačom, s tým, že bábätko necháme vyplakať alebo že mu budeme klamať. Bábätko je vhodné upokojiť, utišovať, poskytovať mu veľa fyzického kontaktu, umožniť mu spoločné zaspávanie alebo to, aby sa dotýkalo prsníka rukami či tváričkou.
 8. Nie je dôvod, aby sa v tomto veku spájalo odstavenie so zavádzaním fľaše. Bábätko môže jesť lyžičkou alebo rukami a piť z bežného otvoreného pohárika.
 9. Okrem odstavenia máte možnosť uvažovať aj o „čiastočnom odstavení“ (napríklad na noc) alebo o obmedzení dojčenia či o úpravách dojčenia („dojčíme sa len na sedačke v obývačke“) alebo o nejakej forme dojčenia, ktorá by vám vyhovovala. Ak ste presvedčená o tom, že zúbky kazí nočné dojčenie, je lepšie nedojčiť v noci a dojčiť cez deň, ako prestať dojčiť úplne.
 10. Ešte pred odstavením strávte čas tým, že si budete všímať správanie dieťaťa a nájdete to, čo ho baví, čo by mu mohlo pomôcť prekonať obdobie odstavovania – spievanie, nosenie, rozprávanie rozprávok, prechádzky vonku, masáž, kúpeľ atď.
 11. Hľadajte pre dieťa zaujímavé činnosti, ktoré ho rozptýlia, a nájdite si nové spôsoby uspávania čítaním, spievaním, rozprávaním rozprávok a podobne.
 12. Deti sa pri odstavovaní správajú rôzne. To, čo fungovalo susede, nemusí fungovať vám. Hľadajte spôsoby, ktoré sa odvíjajú od poznania povahy a individuálnych potrieb vášho dieťaťa.
 13. Ak je to možné, neodstavujte dieťa v čase jeho choroby. Brušná chrípka či hnačka alebo zvracanie nie sú správnym časom ani signálom na odstavenie. V takejto situácii dieťa potrebuje dojčenie ako súčasť liečby a rekonvalescencie.
 14. Nerobte príliš veľa krokov k osamostatňovaniu naraz. Pokiaľ je to možné, nespájajte odstavenie s odchodom dieťaťa do vlastnej izby, ak s tým dieťa samo nesúhlasí.

Ak si preštudujete dôkazy a vysvetlenia, ktoré sme uviedli v tejto odpovedi, možno sa rozhodnete pokračovať v dojčení, vzhľadom na to, že dojčenie nie je príčinou tejto situácie a ani ju teraz nezhoršuje, práve naopak.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nocne dojcenie