Velmi caste dojcenie

Ivana    13.11.2019, 17:28

Dobry den, moje dieta ma 6 tyzdnov. Je vylucne dojceny z prsnika. Ked mal tyzden, mala som doma poradkynu, takze prisavanie myslim mame celkom zvladnute, kojenie ma neboli.. prve tyzdne chcel byt na prsniku nonstop.. pediatricka mi povedala ze v siestich tyzdnoch si babatko vytvára rezim.. kojim vzdy na poziadanie... Moje babo si uz spravilo rezim.. len je vazne dost vycerpavajuci ak to takto ma dlhodobo zostat. Rezim ma ze cez den pyta cca kazdu hodinu. Niekedy kojim 30minut a o 30minut pyta znova.. obycajne vsak kojim 15minut - sam sa odtiahne a zaspi a o 40min sa zobudi a znova to iste.. takto cely den, výnimka je vonku v kociku niekedy vydrzi hodinu a pol a velmi vynimocne takmer dve hodiny. Potom v noci si vypyta uz iba trikrát. Vcera som sa rozhodla skusit ten režim nejako natiahnuť ze mozno ak bude menej často jest, zje na jedno krmenie viac a vydrží dlhsie.. takze cely den mal v ústach dudel a niektoré krmenia sa mi podarilo natiahnuť na dve hodiny, ale tak ci tak ked som spočítala kolkokrat som ho dojcila za 24hodin, bolo to 15x... Dudel bezne nedávam, bol to iba pokus. Viem ze je spravne dojcit na požiadanie.. ale takto vážne sa neda nikam ísť, nic ine robit.. skusala som ho aj vážiť, na jedno kojenie vypije 30-90ml.. obyčajne okolo 50-60. od narodrnia pribral takmer 1,5kg.. mate nejaky tip pre mna? Dakujem

Milá Ivana,

vaše bábätko je teraz maličké a to, ako sa správa teraz, nebude takto večne. Vaše bábätko má režim už od narodenia, nevytvára si ho po 6 týždňoch Jeho režim neustále pozostáva z dojčenia, chvíle bdenia a spánku, to, čo sa mení, je to, ako dlho trvajú ktoré fázy, postupne je spánku menej a je viac chvíľ medzi dojčením a spánkom. To, čo robí vaše bábätko teraz, je pre bábätko tohto veku normálne. Bábätko v tomto veku nedokáže regulovať viac než 80 % svojich fyziologických funkcií (činnosť srdca, dýchanie, telesná teplota, spánkové cykly, príjem potravy) a táto regulácia prebieha dojčením. Preto bábätká v tomto veku potrebujú dojčenie často a dlho a to bez ohľadu na to, koľko mlieka vypijú. Dojčením pomáhate, aby bábätko malo naplnené všetky svoje potreby.

Niekedy sa bábätká dojčia často alebo dlho v dôsledku toho, že na prsníku nezískavajú dostatok mlieka. Napriek tomu, že ste dávnejšie boli v kontakte s poradkyňou pri dojčení, bolo by vhodné vyhodnotiť, či časť tejto situácie nesúvisí s príjmom mlieka a či nie je možné ju zmeniť zlepšením dojčenia. Existuje jednoduchý spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku získava mlieko a či ho získava dostatok – sledovaním pitia bábätka priamo pri dojčení. Naučiť sa rozlíšiť pitie a výdatnosť pitia sa môžete napr. aj z týchto videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

a vďaka tomuto poznaniu nebudete musieť bábätko vážiť pred a po dojčení. Ešte jednoduchšie je, ak vás naučí posúdiť výdatnosť dojčenia poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Kľúčovou otázkou v tejto vašej situácii je, ako bábätko pije na prsníku a ako sa pri dojčení správa. Toto vyhodnotíte spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne a následne sú možné dve možnosti:

A. vaše bábätko momentálne potrebuje získavať pri dojčení viac mlieka

Hoci toto sa z vášho popisu zdá byť nepravdepodobné, ak by sa ukázalo na osobnom stretnutí s poradkyňou, že to tak je, v takom prípade by ste mali spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky vedúce k zvýšeniu príjmu materského mlieka z prsníka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, kedy bábätko nezískava dostatok mlieka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka pred tým, než na prsníku zaspí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Nie je však možné vylúčiť ani druhú možnosť:

B. vaše bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka a všetko je v poriadku

V takom prípade budete schopná toto ďalej sledovať aj sama, ak vás poradkyňa na začiatku naučí ako rozlíšiť pitie a ako posúdiť, či bábätko získalo dostatok mlieka. Vaše pozorovanie dostatočného pitia pri dojčení a pokojného správania bábätka pri dojčení by následne malo potvrdiť aj dostatočné vylučovanie stolice, vylučovanie číreho alebo žltkastého moču a priberanie.

Aj v prípade, že bábätko získava na prsníku dostatok mlieka, môže byť normálne, že potrebuje byť na prsníku často alebo dlho (aj hodinu, pokojne aj dlhšie). To, že bábätko chce byť na prsníku takmer neustále, je súčasťou dojčiaceho správania mnohých detí. Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znižuje prežívanie stresu či bolesti a pod. To, že dieťatku ponúknete prsník vždy, keď plače, znamená, že tieto iné funkcie dojčenia budete využívať, čo je správne. Dojčenie vám tak bude pomáhať v situáciách, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Bábätko mnohé situácie navyše ani nedokáže inak riešiť, túto schopnosť si vyvinie neskôr. Zatiaľ má istotu, že dojčenie mu pomôže vždy, keď sa niečo deje. Kým bolo dieťatko v maternici, tá mu poskytovala všetky tieto funkcie, teraz ich prebral váš prsník a vaša náruč. Vďaka tomu mu nahrádzate prostredie maternice a umožňujete mu ten správny vývin v čase, keď to je pre bábätko nesmierne dôležité. Dojčenie mu dá základ na to, aby neskôr v živote mohlo byť nezávislé a samostatné, lebo sa bude mať o čo emocionálne oprieť. Budú to tie krásne chvíle, ktoré strávilo pri dojčení a ktoré mu dali nesmierne množstvo lásky a porozumenia pre jeho ťažkosti. Potreby bábätka majú svoje riešenie aj bez použitia cumlíka. Dá sa skĺbiť potreby matky a záľuby matky s potrebou bábätka sa dojčiť.

Častým dôvodom, pre ktorý sa bábätko chce dojčiť je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Zaspávať na prsníku je pre bábätká úplne normálne, je to jedna z funkcií dojčenia. Bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. Navyše, bábätko, ktoré položíte do postieľky, sa pravdepodobne skoro zobudí – preto môže pomôcť, ak ho budete počas spánku nosiť v nejakom nosiči, pretože potom bude spať lepšie a nezobudí sa tým, že sa ho snažíte položiť. Pre mnohé bábätká môže byť samostatné hodinové spanie v postieľke nereálny cieľ. Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky a potom sú opäť hore a toto celé sa opakuje, a tým pádom ukladanie na spánok trvá veľmi dlhú dobu alebo bábätko vôbec nespí. Preto mnohým mamičkám napríklad pomáha aj to, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu. Významne vám môže pomôcť používanie detského nosiča, a praktizovať intenzívny kontakt koža na kožu - pozrite si fotky toho, ako to urobiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/fotogaleria-dojcenia/

Správne používanie detského nosiča môže výrazne pomôcť žene, aby sa necítila obmedzovaná prirodzenou potrebou dieťaťa byť na prsníku. Do šatky sa dieťa môže uviazať v polohe na dojčenie tak, aby matka mala obe ruky voľné a dieťa nebolo treba pridržiavať. To matke umožňuje, aby počas dojčenia mohla vykonávať aktivity, ktoré ju bavia alebo ktoré potrebuje vykonať. Dieťa môže v nosiči spať, dojčiť sa, či z neho vnímať okolie a nosenie spolu s dojčením tak dokáže matke zjednodušiť život. Nosenie je dokonca pre vaše dieťa dôležité, pretože prispieva k jeho rozvoju, je to potreba, s ktorou sa rodí a ktorá prirodzene odznie, keď sa naplní, keď je dieťa dostatočne nosené. Nemusíte sa teda obávať, že by bolo rozmaznané alebo že by si na nosenie zvyklo, pretože každé dieťa bude prirodzene chcieť chodiť a samo skúmať svet. Ak si vyberiete správny nosič a naučíte sa ho dobre používať, hmotnosť dieťaťa sa rozloží lepšie, než keď ho držíte na rukách. Správne nosenie nie je teda pre chrbticu problém. Pozrite si napr. túto fotoknihu, ktorá ukazuje, ako sa dá zvládnuť časté dojčenie a starostlivosť o dve deti:

Aj s deťmi sa to dá
Aj s deťmi sa to dá 2

Navštívte s vašim bábätkom podpornú skupinu dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

na ktorej zažijete podporu a povzbudenie od iných matiek, ktoré riešili niečo podobné so svojimi bábätkami a môžete sa inšpirovať ich skúsenosťami a tipmi, ako toto obdobie zvládali. 

Prečítajte si aj túto nedávnu povzbudivú diskusiu na našom Facebooku o tom, ako často dojčili matky svoje novorodeniatka:

https://www.facebook.com/MAMILA.DOJCENIE/posts/3253341704738636

Vaše bábätko je maličké len pár mesiacov a takto intenzívne vás bude potrebovať už len pár týždňov, využite ich na to, aby ste spolu dosiahli čo najhlbší vzťah práve pomocou neustálej fyzickej blízkosti a dojčenia na požiadanie. Umožní vám to dosiahnuť naviazanie, ktoré Vám výrazne pomôže zvládať výchovu dieťaťa v neskoršom veku a vášmu dieťaťu to poskytne sebavedomie a istotu, z ktorej bude čerpať celý život.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Velmi caste dojcenie