Je spravne dokrmovat dieta cievkou odsatym mliekom?

Jana    14.11.2019, 08:44

Ahojte. Syncek ma 10 dni, je plne kojeny a doteraz bolo vsetko ok ale posledne 3 dni ku veceru mi klesne mlieko az tak ze pred spankom ked idem maleho nakojit tak mlieko nemam resp ho je velmi malo. Maly mi zaspi na prsniku ale kazdych 15 min je hore a chce na prsnik. Momentalne to riesim tak ze cez den po kojeni si odsavam mlieko a potom vecer maleho dokrmim na prsniku cievkou mlieko co som si vbten den odsala. Trosku sa bojim ci robim spravne, ci si maly nezvykne na tu cievku. Teda je spravne dokrmovat ale radsej nie? Picas dna mam mlieka dost... Dakujem

Milá Jana,

vo vašej situácii sa dá urobiť veľa preto, aby ste nemuseli vôbec dokrmovať. Je možné, aby sa vám tvoril dostatok mlieka. Ak je nevyhnutné dokrmovať, je lepšie urobiť tak laktačnou pomôckou (cievkou) na prsníku, než použiť akýkoľvek iný spôsob dokrmovania mimo prsníka (najmä nie fľašku a striekačku). Avšak táto situácia by sa mala riešiť dokrmovaním, až keď sa vyčerpajú všetky možnosti, aby bábätko získavalo dostatok mlieka z prsníka. Odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

 

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Bábätko dokáže pri správnom prisatí získať omnoho viac mlieka, než pri nesprávnom prisatí. A ak je správne prisaté, funguje omnoho lepšie, než odsávačka mlieka.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Správnym prisatím a stláčaním prsníka dokáže vaše bábätko získať všetko dostupné mlieko v prsníku. Dokážete tak významne zvýšiť jeho príjem mlieka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Spolu s poradkyňou pri dojčení si vysvetlite súvislosti medzi dojčením a spánkom, prečítajte si aj tieto články:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spanok/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Bábätká okolo 2 – 3 týždňov začnú byť citlivejšie na okolnosti zaspávania a potrebujú intenzívnejšiu pomoc so zaspatím. Môže byť pomerne typické, že večer sa uspia omnoho ťažšie a ich spánok je veľmi plytký a je možné ľahko ich vyrušiť. Tieto situácie je možné riešiť inak ako dokrmovaním. Okrem toho, aby bábätko počas dňa a aj večer získavalo dostatok mlieka, je možné urobiť kroky, ktoré vám pomôžu bábätko jednoduchšie uspať a znížiť mieru plaču. Tieto kroky s vami prejde poradkyňa pri dojčení osobne.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Je spravne dokrmovat dieta cievkou odsatym mliekom?