Hladova stolica

Terézia    20.11.2019, 11:10

Dobrý deň. Mám 4mesačného syna, pôrod sekciou ale od začiatku dobre a plne dojčený. V 2 mesiacoch začal mať stolicu raz za 3,4, max. 7 dní,ale bez bolestí, či iných problémov. Od minulého týždňa začal kakať aj 5, 6krát denne, hlavne pri dojčení (reflexívne). Ale synček je spokojný, usmiaty a papá pekne. Priberá od poradne k poradni 500g. Stolica je však stále zelená a okolie stále hovorí, že mu nestačí, že je hladný. Dojčím na požiadanie a ako dlho si len žiada. Je vôbec možné, aby spokojné a usmiate bábo bolo hladné? To, že zelená stolica je normálna, sa mamička dočíta len na vašej stránke.

Milá Terézia,

tzv. „praženicová“ stolica nie je konečný cieľ dojčenia. Podstatné je, ako sa bábätko správa. Ak je spokojné, dobre priberá a dobre, výdatne sa dojčí, tak nie je potrebné robiť nič. Z vašej otázky to nie je zrejmé, ale zdá sa, že vaše bábätko dostatočne priberá. Mnohé deti prestanú po 3 týždni (alebo trochu neskôr, ako to bolo vo vašom prípade) kakať každý deň a môže byť normálne, že majú pauzu takú, akú popisujete, ak pri tom naďalej priberajú a prospievajú. A toto sa môže zmeniť, presne tak, ako sa to zmenilo u vás. Je možné, že teraz býva stolica zelená. Ale farba stolice skutočne nie je dôležitá, ak je bábätko spokojné a dostatočne priberá. Farbou stolice sa netreba zaoberať. Zelená stolica môže byť pre dojčené bábätko normálna, aj dlhodobo, aj keď je riedka/hustá, tmavozelená, hlienovitá. Zelená stolica neznamená, že sa „nedostáva k zadnému mlieku“, ani, že je to „hladová stolica“. Toto sa hovorí preto, že zelená stolica môže byť príznakom nedostatočného príjmu mlieka. Niekedy sa naozaj stáva, že bábätko má zelenú stolicu a ak vyhodnotíte dojčenie, zistíte, že nie je dostatočne výdatné. V takom prípade je riešením zlepšenie dojčenia. Ale, ak bábätko má zelenú stolicu a zistí sa, že získava dostatok mlieka a pri dojčení je spokojné, priberá a prospieva, potom nie je čo riešiť.  A podávanie umelého mlieka fľašou nijakým spôsobom nepomôže dojčeniu. Dokrmovať dieťatko umelým mliekom len na základe „zelenej“ stolice nie je podložené žiadnymi vedeckými dôkazmi. Je úplne v poriadku, ak má dobre pijúce, dobre priberajúce a vo všeobecnosti spokojné dieťaťa zelenú stolicu. Ak má zelenú stolicu dieťa, ktoré dobre nepije a dobre nepriberá, problémom nie je zelená stolica, ale nedostatočné dojčenie a v takom prípade nie je riešením dokrmovanie, obzvlášť nie bez toho, aby sa v prvom rade podnikli kroky na zvýšenie tvorby mlieka a na to, aby bábätko začalo piť viac materského mlieka.

Preto v tejto situácii je potrebné skontrolovať, ako vyzerá dojčenie bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je možné, že vyhodnotíte, že z hľadiska dojčenia nie je potrebné nič riešiť – že bábätko získava dostatok mlieka a že bude aj dostatočne priberať, aj prospievať.

Ak by ste spoločne s poradkyňou vyhodnotili, že bábätko skutočne nezískava dostatok mlieka, potom riešením nie je umelé mlieko, ale kroky, ktoré popisuje tento materiál:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hladova stolica