Zapálené prsníky

Dáša    22.11.2019, 18:30

Dobrý deň. Som 6 týždňov od pôrodu a už druhý krát zapálený prsník, pri prvom som mala teploty 40°C .. brala som 6 dní ATB od gynekologičky prešlo to... Teraz po 4tyzndov to isté len druhý prsník, nemám pocit že by som mala mlieka moc, pri synovi som kojila do 5 mesiaca lebo som mala psychické problémy a stratila som mliečko.. teraz sa m i prsník zapálil znovu stále plačem lebo stále mam rozdivené hormóny ... Sú to neskutočne bolesti, strieľa mi to až do chrbta... Tak by som si to chcela všetko s dcérkou užiť to kojenie potom keď prestanem si tu budem vyčítať lebo mi to doteraz všetci vyhadzuju na oči ako som prestala syna kojiť. Ja viem ze je to pre dieťa to najlepšie ale trápiť sa nechcem aj tak po kojeni je malá stále hladná a to je na prsníku aj vyše polhodiny.. zaspí až po dokrmení. Prosím pekne, keď prestanem kojit keď si dám zastaviť laktaciu, mám dôvod si niečo vyčítať ? Budem zlá matka ? Ďakujem za radu

Milá Dáša,

na ženy sa vyvíja neprimeraný tlak. Na jednej strane spoločnosť považuje dojčenie za veľmi dôležité (pretože je) a na druhej strane je táto podpora len slovná a aj to len do času, kým sa v živote ženy alebo dieťatka nevyskytne niečo, čo treba riešiť. Vtedy dojčenie okamžite podporu stráca. Praktickú podporu ženy nezažijú v žiadnej situácii, tak ako sa to stalo aj u vás. Zápal prsníka v 6 týždňoch po pôrode si vyžaduje omnoho viac, než nasadiť antibiotiká (ktoré navyše takmer nikdy nie sú v tejto situácii v skutočnosti potrebné) a ísť ďalej. Zápal prsníka má svoju príčinu: nesprávne prisatie bábätka. Ak sa príčina neodstráni, situácia sa nevyrieši z dlhodobého hľadiska a mnohé ženy čaká takáto situácia znova, tak, ako sa to stalo aj u vás. Je absurdné, že ženám v takejto situácii alebo, ako píšete, ženám s psychickými problémami, ktoré možno potrebujú liečbu, aby vládali fungovať ďalej, sa odopierajú účinné postupy, ktoré by im pomohli. A keď „zlyhajú“, tak je to „ich vina“. Nedojčí matka. Dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť. Ak spoločnosť nedojčí, matka môže natrafiť na problémy, ktoré nedokáže sama prekonať. Vyčítať si, že nedojčí, si musíme všetci. Je to naša spoločná vina. K tejto téme si prečítajte prepis prednášky, ktorou sme sa snažili objasniť „vinu“ matiek za nedojčenie v českom senáte:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/vratme-dojcenie-matkam/

Riešením nie je vyčítať si nedojčenie. Riešením je ponúknuť žene pomoc. Ponúknuť vám pomoc. Pretože ju potrebujete a pomoc existuje. Vo vašej situácii sa dajú urobiť potrebné kroky pre zlepšenie:

1. ak riešite psychické problémy, obráťte sa na psychológa alebo iného odborníka a hľadajte potrebnú psychoterapiu. Ak by súčasťou liečby mali byť aj lieky, z hľadiska dojčenia sa ich nemusíte báť užívať. Prečítajte si napríklad vysvetlenia v týchto odpovediach z našej poradne dojčenia:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=831

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=7467

2. Je vysoko nepravdepodobné, aby ste mali 2x za sebou zápal prsníka. To, čo popisujete, však vysoko pravdepodobne nie je zápal prsníka, ale opakujúce sa zablokované mliekovody (a preto nie je potrebná antibiotická liečba) a je to dôvod pre konzultáciu s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Zablokované mliekovody sa typicky samy vyriešia do 48 hodín, aj bez akejkoľvek liečby, a to napriek tomu, že ich príznaky sa zápalu prsníka dosť podobajú: niekedy sú sprevádzané horúčkou, často vysokou, bolesťou prsníka, hrčkou v prsníku, začerveným miestom na koži. Na väčšinu vašich otázok vám v tomto smere dá odpoveď náš materiál o zablokovaných mliekovodoch:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

Začnite okrem iného užívať lecitín v dávke 1200mg 4xdenne. Je tiež dobré vedieť, že opakované zablokované mliekovody majú tendenciu sa s časom zlepšovať a ich frekvencia klesá. Súčasťou liečenie zablokovaných mliekovodov je aj snaha o odpočinok a spánok - skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s bábätkom v posteli, dojčiť ho a spať. Okrem toho - kľúčové je správne prisatie, aby sa odstránila príčina toho, čo sa deje. Spolu s poradkyňou by ste mali podniknúť tieto opatrenia:

Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a najmä rovnomerné vyprázdňovanie prsníka, ktoré ak sa nedeje, môže ostávať v niektorom mieste prsníka mlieko zahustené a následne vznikne zablokovaný mliekovod. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Naučte sa, ako stláčaním prsníka zlepšiť vyprázdňovanie prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Jedným z dôvodov pre osobnú konzultáciu je to, že vaša situácia sa môže zlepšiť primárne zlepšením vyprázdňovania prsníka (čo zahŕňa zlepšenie polohy a prisatia a tieto body nie je jednoduché naučiť sa správne robiť prostredníctvom internetu) a predchádzaním tomuto stavu. Opakujúce sa zablokované mliekovody niekedy môžu s poškodením bradaviek, ak by to tak bolo, potom je dôležité aj preliečiť bradavky.

Medzičasom vám odporúčame využiť tieto opatrenia, ktoré by vám mohli pomôcť:

a) môže vám pomôcť, ak by ste postihnuté miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky, počas dojčenia sa pokúste prsník masírovať a stláčať

b) skúste mliekovod zahriať a masírovať ešte predtým, než sa situácia rozvinie do úplne zablokovaného mliekovodu. Nechlaďte prsníky (v tejto súvislosti nepoužívajte tvarohové zábaly, ktoré situáciu nijako neriešia, jediné, čo poskytujú, je subjektívny pocit úľavy pri chladivom obklade, avšak chlad zhoršuje liečbu a môže spôsobovať chronické opakovanie týchto problémov).

c) pri bolestiach, aké popisujete, zvážte, či nie je potrebné, aby ste užívali lieky od bolesti. Toto síce vašu situáciu nijako nezlepší, ale pomôže vám pokračovať v dojčení, kým sa situácia nezačne zlepšovať. Môžete užívať bežne používané lieky proti bolesti v dávkovaní, v akom sú určené pre bežného dospelého človeka.

d) skúste spoločne s poradkyňou zistiť, či ešte nie sú nejaké konkrétne veci, ktoré u vás zablokovanie mliekovodu sprevádzajú/spôsobujú (poškodené bradavky)

e) jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s dieťaťom v posteli, dojčiť ho a spať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zapálené prsníky