Rozdielna tvorba mlieka v prsnikoch

Katarina    25.11.2019, 11:05

Prve dieta som kojila 1,5r a nemali sme nikdy aj len najmensi problem s dojcenim. Teraz mam mesacneho syncekaa mlieko nabiehalo velmi pomaly ponporode. Rovnako nie su potrebnu ani prsne vlozky, kym pri predoslom dietati som ich prve tyzdne spotrebovala obrovske balenia. Vcera sa mi prestal nalievat jeden prsnik a to dost vyrazne. Uplne makky, mliecko sice islo ale oproti druhemu sa to nedalo porovnat. Tak som kazde kojenie zacinala najskor slabsim prsnikom aby sa rozbehol, ni nepomohlo to. Nalial sa az po celej noci aj to nie extremne. Druhy prsnik uplne v poriadku, po noci velmi naliaty. Co s tym jednym robit?

Milá Katarína,

je možné, že pozorujete iné pocity v prsníkoch pri druhom dieťatku. Avšak z tohto samotného faktu sa nedá jednoznačne povedať, že sa deje niečo negatívne s tvorbou mlieka a hlavne, nehovorí to nič o tom, či bábätko získava na prsníku dostatok mlieka. Našťastie existuje jednoduchší spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku získava mlieko a či ho získava dostatok – sledovaním pitia bábätka priamo pri dojčení. Naučiť sa rozlíšiť pitie a výdatnosť pitia sa môžete napr. aj z týchto videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ale ešte jednoduchšie je, ak vás naučí posúdiť výdatnosť dojčenia poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Nebudete sa tak musieť orientovať podľa sledovania naliatia prsníkov a vytekania mlieka medzi dojčeniami, či pri dojčení. Tento ukazovateľ je totiž pomerne nespoľahlivý, najmä preto, že v budúcnosti vysoko pravdepodobne nalievanie prsníkov prestanete pociťovať a je dôležité, aby ste si aj potom vedeli byť istá, že bábätko pije dostatok mlieka. To, že nepociťujete naliate prsníky samo o sebe nemusí znamenať, že sa deje niečo s tvorbou mlieka. Ak  popri tom bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné, tak je pravdepodobne všetko v poriadku, a mäkké prsníky sú tým pádom tiež v poriadku - v takejto situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav. 

Preto kľúčovou otázkou v tejto vašej situácii je, ako bábätko pije na prsníku a ako sa pri dojčení správa. Toto vyhodnotíte spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne a následne sú možné dve možnosti:

1. vaše bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka a všetko je v poriadku

V takom prípade budete schopná toto ďalej sledovať aj sama, poradkyňa vás naučí ako rozlíšiť pitie a ako posúdiť, či bábätko získalo dostatok mlieka. Vaše pozorovanie dostatočného pitia pri dojčení a pokojného správania bábätka pri dojčení by následne malo potvrdiť aj dostatočné vylučovanie stolice (do približne tretieho týždňa po pôrode by bábätko malo mať 3-4 veľké stolice denne), vylučovanie číreho alebo žltkastého moču a priberanie.

2. vaše bábätko momentálne potrebuje získavať pri dojčení viac mlieka

V takom prípade by ste mali spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky vedúce k zvýšeniu príjmu materského mlieka z prsníka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rozdielna tvorba mlieka v prsnikoch