Biela bradavka

Dominika    04.12.2019, 12:02

Dobrý deň, mám 2 mesačnú dcérku. Dojčím a tu som sa Dočítala o vazospazme. Niekedy si všimnem že sú tie bradavky dobiela ale nemám žiadne bolesti ani iné problémy pri dojčení. Mohlo by ísť o vazospazmus alebo skôr o infekciu? Nerada by som niečo zanedbala. Ďakujem za radu.

Milá Dominika,

syndróm bielej bradavky je stav, pri ktorom po dojčení bradavka zbelie a potom znova zružovie a toto sa strieda, pričom žena pociťuje pulzujúcu bolesť. Pozrite si toto video, ktoré zobrazuje, ako taká situácia vyzerá:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#16

Vazospazmus vždy signalizuje to, že pri dojčení sa bradavka matky poškodzuje. Riešením vazospazmu preto je úprava prisatia bábätka spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť a naučíte sa zlepšiť prisatie bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Stojí za to urobiť tieto úpravy, aj keď sa u vás vazospazmus nespája s bolesťou, pretože nesprávne prisatie bábätka ovplyvňuje dojčenie komplexne. Navyše stretnutie s poradkyňou pri dojčení vám odporúčame aj preto, že problémy s prsníkmi a bradavkami sa ťažko diagnostikujú prostredníctvom internetu a z vášho popisu nie je možné vylúčiť aj to, že nejde o vazospazmus, ale napríklad bielu bradavku súvisiacu so zablokovaným mliekovodom na bradavke. Spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste preto mali situáciu vyhodnotiť a podľa toho nastaviť kroky, ako postupovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Biela bradavka