Benedikt, senovka a tehotenstvo

Daniela    04.12.2019, 21:39

Dobry den, mam 9 mesacnu dcerku a malo mlieka. Na jeho tvorbu si vypomaham uzivanim kombinacie senovka grecka plus benedikt, aj mi to zabera. Problem je ten, ze sa chceme snazit o druhe babatko a zas vsade citam, ze senovka a benedikt sa v tehotenstve uzivat nesmu. Kedze zistim, ci som tehotna az par tyzdnov po otehotneni, bojim sa, aby som tymito bylinkami neublizila. Mam ich vysadit uz ked sa snazime, alebo to nie je take závažné? Nikde sa totiz neviem docitat, preco vlastne tieto bylinky skodia... Exitsuje nejaka bylinka, ktorumozno uzivat na podporu tvorby mlieka a neskodi v tehotenstve, za ktoru by sa tieto dve dali vymenit (napr. Jastrabina)? Dakujem velmi pekne za odpoved, Daniela

Milá Daniela,

tvorba mlieka sa v tehotenstve vždy výrazne zníži vplyvom tehotenských hormónov a neexistuje spôsob, ako ju zvýšiť, preto vám neodporúčame žiadnymi prostriedkami zvyšovať tvorbu mlieka, pretože sa aj tak nezvýši. Ak matka otehotnie pri staršom bábätku, toto nespôsobuje žiadny problém, ale ak ide o maličké bábätko v čase výlučného dojčenia alebo aj o bábätko vo veku vášho dieťatka, potom je dôležité urobiť kroky pre zvýšenie kalorického príjmu dieťaťa, pretože na dojčenie ako na jediný zdroj potravy pre bábätko sa v tejto situácii nedá spoliehať. A toto je jeden z dôvodov, pre ktoré vám odporúčame zvážiť to, či chcete snažiť sa o tehotenstvo už v tomto čase.

V tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože, ak máte pocit, že máte málo mlieka, kľúčovým krokom by malo byť zlepšiť dojčenie. Bez zlepšenia dojčenia je nutné bylinky na zvyšovanie tvorby mlieka užívať dlhodobo, pretože primárna príčina zníženia tvorby mlieka stále pretrváva. Spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste mohli upraviť polohu a prisatie bábätka tak, aby získavalo viac mlieka a veľmi jednoduchá technika, ktorou sa dá pomôcť bábätku získavať ešte viac mlieka, je stláčanie prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Prejdete spolu možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v týchto materiáloch:

 

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Ak odstránite príčinu poklesu tvorby mlieka a zlepšíte dojčenie, zvýšite príjem materského mlieka zo strany bábätka a nebude nutné zvyšovať tvorbu mlieka akýmkoľvek spôsobom. Okrem toho je v tejto situácii kľúčové, aby vaše bábätko malo záujem a chuť sa dojčiť, pretože mu je pri dojčení príjemne, rado na prsníku zaspáva, utišuje sa v sociálne náročných situáciách alebo keď ho niečo bolí. Záujem o rôzne funkcie prsníka je kľúč k tomu, aby sa dieťatko malo chuť dojčiť bez ohľadu na tvorbu mlieka (ak by tvorba mlieka poklesla, keby ste neskôr otehotneli). Vtedy môžete pokračovať bez problémov v dojčení, znížený príjem mlieka vykryjete jedlom a môžete dojčiť počas tehotenstva a potom po pôrode obe deti. Dojčenie bez ohľadu na tvorbu mlieka je pre bábätko nesmierne dôležité. Navyše bez ohľadu na tvorbu mlieka: samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa. Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Benedikt, senovka a tehotenstvo