Odstavenie pre neprospievanie

zuzama    12.12.2019, 11:17

ahoj, vcera som bola u pediatricky s dcerkou 10 mesiacov a par dni , za dva mesiace pribrala len pol kila a vazi cca 7400 gramov. Doktorka navrhla prestat dojcit co mozno vyznie velmi zle ale dovodom je to ze dcerka koli tomu ze vzdy dostane prsnik odmietala akekolvrk ine jedlo , preto ani neprospievala... uz den a pol nedojcim , nieco konecne aj zje a dokrmujem ju umelym mliekom , mlieko sa mi stale tvori , je mi to luto ze som ju musela odstavit , dcerka to zvlada bravurne , asi ja to zvladam horsie , dojcenie som milovala ... uz nespravim nic ale vela citam vase rady ze za kazdych okolnosti dojcit co najdlhsie , co by ste odporucali v takomto pripade ? ked dieta nechce nic jest len sa dojcit ale neprospieva ? dakujem za odpoved :)

Milá Zuzana,

ak dieťatko priberá málo, riešením nie je obmedzovanie dojčenia, či dokonca odstavenie. V tejto situácii matkám často nesprávne odporúčajú dieťa odstaviť alebo znížiť počty dojčení, aby „sa rozjedlo“. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nie je príčinou toho, prečo dieťatko odmieta jesť stravu a odmietnuť dať mu možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie.

Je pre vás dôležité vedieť aj to, že materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou. Bábätko, ktoré získava dostatok materského mlieka, bude priberať. Ak bábätko nepriberá, dôvodom nie je to, že „vždy dostalo prsník“ a bolo „prejedené materského mlieka“ a odmietalo príkrmy a len z mlieka nepriberalo. Dôvodom vysoko pravdepodobne bolo, že sa síce bábätko dojčilo často, ale na prsníku nepilo dostatok mlieka. A paradoxne riešením tejto situácie nie je odstránenie dojčenia, ale zlepšenie dojčenia. Zvýšenie príjmu materského mlieka týmto deťom pomáha ochotnejšie papať príkrmy. Prečítajte si preto tento článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

a ak sa niektoré body hodia na vašu situáciu, pokúste sa ich zmeniť tak, aby dieťatko získavalo viac mlieka pri dojčení. Bolo by dobré, aby ste na riešení tejto situácie spolupracovali s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože by vám v tejto situácii mala pomôcť aj s tým, ako sa vrátiť k dojčeniu a ako ho zlepšiť a zvýšiť tvorbu mlieka. Ak sa bude bábätko dostatočne dojčiť, bude priberať. Okrem toho by v tejto situácii malo zmysel dať bábätku vyšetriť aj hladiny železa a zinku a vitamínu B12, pretože niekedy toto súvisí s odmietaním jedla. Ak bude bábätko priberať, môžete skúšať postupne vzbudzovať jeho záujem o jedlo. Okrem upokojenia, že takto sa skutočne môžu správať mnohé deti vo veku vašej dcérky, pre vás nemáme konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte dieťa do jedla. Netlačte naňho.
3) Začnite tým, že budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedlo. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať vybrať, že bude jesť toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťaťom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.
Vo vašej situácii asi nie je nič horšie, ako sa každý deň budiť s pocitom, že už dnes by ste naozaj mali prísť na to, ako motivovať vaše dieťa jesť. Hoci to znie paradoxne, to, čo vám najviac pomôže, je, ak zmeníte svoje očakávania. Skúste dieťatku dať čas a verte, že postupom času bude jesť to, čo bude potrebovať. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, ak dieťa nechudne, tak sa omnoho viac sústreďte na to, aby ste ho spoznávali, zisťovali čo, ako sa cíti, čo mu pomáha. Ak totiž budete každodenne hľadať tú správnu odpoveď, tak čoskoro dospejete do štádia, v ktorom budete mať strach pred každým jedlom, a to vám nepomôže.
Veríme vám, že sa môžete cítiť zúfalo, že sa obávate, či bábätku nebude niečo chýbať, či bude zdravé, či bude dostatočne rásť a či sa mu niečo nestane. Ak však vaše dieťa získava dostatok materského mlieka, bude priberať a nebude mu nič chýbať.
10) Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odstavenie pre neprospievanie