Zvlastny cyklus

Veronika    12.12.2019, 16:04

Dobry den, poprosim o radu, dojcim 14. mesacne dieta, cez den cca 5x a v noci asi tiez tak. Menstruaciu som dostala, ked mal maly pol roka a dostavala som ju po dvoch mesiacoch, poslednou dobou je to takto: krvacam slabo tyzden, potom tyzden pauza, zase tyzden krvacam a zase pauza, a takto to bolo uz 5x, na prehliadke vsetko v poriadku, ziadny viditelny problem ani cysty..lekar mi predpisal progesteron 200mg na 5 mesiacov. Aky vplyv to bude mat na maleho? Cim moze byt sposobeny tento stav? Rovnaky problem som mala aj pri dojceni prvej dcerky pricom som v takomto stave otehotnela. Je teda moje krvacanie naozaj sposobene nizkym progesteronom? Mam si tabletky nasadit ci este pockat a telo sa vysporiada? Dakujem velmi pekne

Milá Veronika,

pri neobvyklom krvácaní je vždy dôležité odlíšiť, či príčinou nie sú potenciálne závažné príčiny, pretože tie je potrebné odstrániť. Váš gynekológ podľa toho, čo píšete, nič také nenašiel a preto logicky predpokladá, že ide o krvácanie, ktoré je spôsobené hormonálnou nerovnováhou (mimochodom takéto krvácanie nie je spôsobené dojčením, ktoré už váš cyklus neovplyvňuje, preto sa vám cyklus vrátil).

Otázku, ako postupovať ďalej, je dôležité riešiť aj z pohľadu toho, ako opatrenia pre zastavenie krvácania ovplyvnia dojčenie. Je možné, že ak by ste si dávali progesterón, v tom čase krvácanie pozorovať nebudete. Progesterón nie je problém užívať s ohľadom na dojčené bábätko, to nebude tento liek užívať s vami. Ale z pohľadu dojčenia je dôležité zvážiť tento zásah, pretože progesterón má potenciál znížiť tvorbu mlieka a pre niektoré 14-mesačné deti to znamená, že začnú dojčenie odmietať úplne. Nie je jednoduché prostredníctvom internetu odhadnúť, čo sa stane u vás. Je zrejmé, že mnohé 14-mesačné deti takúto zmenu zvládnu bez problémov, nehovoriac o tom, že mnohé matky 14-mesačných detí otehotnejú a vtedy sa tvorba mlieka prirodzene tiež zníži. Ale sú deti, ktoré na zníženie tvorby mlieka aj v 14 mesiacoch zareagujú veľmi nepriaznivo a spôsobí to, že sa odstavia predčasne, so všetkými rizikami pre ich zdravie a aj pre zdravie matky. Vy potrebujete zvážiť, či to, ako momentálne krvácate, je situácia, ktorú potrebujete riešiť, či je to také akútne, že sa oplatí podstúpiť riziká, ktoré prináša zníženie tvorby mlieka (a medzi tieto riziká okrem odstavenia dieťatka patrí aj to, že niektoré deti sa síce dojčia ďalej, ale začnú mať potrebu sa dojčiť veľmi často, niekedy ide o časté nočné dojčenie a matky navyše pociťujú dojčenie ako nepríjemné, bolestivé v dôsledku zhoršenia prisatia pri nižšom toku mlieka).

Preto z pohľadu dojčenia máte možnosti, neurobiť vôbec nič a ešte počkať, táto možnosť predpokladá, že ste schopná tolerovať krvácanie, ktoré pozorujete. Alebo ešte pred nasadením progesterónu, vyskúšať upraviť svoj cyklus iným spôsobom, ktorý by neovplyvňoval dojčenie.

V prvom rade by bolo vhodné zistiť, v akej fáze cyklu krvácate, aby ste bezpečne poznali dni pred ovuláciou, dokázali rozlíšiť, kedy ste po ovulácii. Toto by malo zmysel aj v prípade, že by ste chceli používať progesterón, pretože ten by sa mal podávať v druhej fáze cyklu, v luteálnej fáze, teda vo fáze po ovulácii, čo je čas, kedy má žena prirodzene po ovulácii vo vaječníku žlté teliesko, ktoré je producentom progesterónu. Liekom by ste tak v tejto fáze zvyšovali hladinu hormónu progesterónu na takú, akú by ste mali mať sama od seba. Ak ženy nepoznajú svoje znaky plodnosti, niekedy sa progesterón odporúča užívať na základ na základe kalendárového výpočtu určitého dňa cyklu, kedy sa kalendárovo predpokladá, že už môžete byť po ovulácii, tento spôsob však znamená, že môžete progesterón užívať vo fáze cyklu, kedy sa vôbec v tele sám netvorí.

Odporúčame vám začať sledovať svoje znaky plodnosti, vzhľadom na to, že potrebujete riešiť túto situáciu aj z medicínskeho pohľadu, vám odporúčame používať metódu, o ktorej sa viac dozviete na www.plodar.sk.

Týmto spôsobom by ste mohli lepšie odlíšiť, v ktorej fáze cyklu sa krvácanie deje, či ide o krvácanie súvisiace s hormonálnou nerovnováhou, alebo napríklad o dysfunkčné krvácanie z maternice a podobne.

Mnohým ženám v tejto situácii pomôže zmiernenie životného tempa, vyžadovanie pomoci so starostlivosťou o deti, tak, aby ste si mohli odpočinúť, aspoň na chvíľu denne mať čas pre svoje záľuby, pre relaxačný kúpeľ, ľahké cvičenie, posedenie s kamarátkami, prečítanie si knihy... čokoľvek, čo by vám pomohlo odbúrať stres. Do týchto opatrení môžete zaradiť aj opatrenia pre zlepšenie stravovania a často ženám v tejto situácii významne pomôžu špeciálne vitamínové zmesi pre zmiernenie predmenštruačného syndrómu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zvlastny cyklus