Dlhe intervaly dojcenia

Jana    16.12.2019, 21:28

Dobry den. Mam 6 tyzdnove dieta, ktore je plno dojcene. Najprv som mala problem s mliekom ale ten sa vyriesil a mliecka je dost. Teraz vsak syncek mava dni kedy odmieta papat. Teda v noci sa napapa ale problem je cez den, nie ze vobec nepapa ale obcas i 6h mi odmieta prsnik,ak ho prilozim tak sa hneva resp si potiahne 1-2x a dost, puci sa a hneva. Ale su i take dni ze v pohode pekne papa. Myslim si ze problem je v tom ze vobec si nepoprdi iba pri kakani aj to mu musim pomoct. Trochu sa bojim ci nepridem o mlieko ked su dni ze ma take dlhe intrvaly a neviem ci si mam odsat ked odmietne ale zas sa bojim ze o hodinu bude chciet a ja nebudem mat po odsati mliecko... Neviem ani ako vyriesit to ze nema vetry. Neviem ci je spravne nechat take male dieta i 6h bez dojcenia ale co robit ak jefnoducho ten prsnik odmietne? Skus m dojcit na fitlopte po prebudeni ale len par krat potiahne a dost...

Milá Jana,

takéto správanie bábätka sa môže spájať s tým, že ide o reakciu na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Niektoré bábätká v tejto situácii odmietajú niekoľko pokusov o dojčenie a začnú sa dojčiť v príliš dlhých intervaloch.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva matkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Typicky si matky všimnú, že sa niečo deje približne okolo 2 – 3 mesiaca a často sa prejavy bábätka súvisiace s reakciou na znížený tok mlieka nesprávne identifikujú ako „bolesť bruška“, „kolika“. Je pomerne typické, že bábätko takto nespokojne reaguje najmä pri plnom vedomí a že v polospánku počas dňa a najmä v noci, je spokojnejšie. Typicky najťažšia časť dňa v takomto prípade býva večer. Okrem toho je pomerne typickým prejavom zníženia toku mlieka býva aj grckanie bábätka, ktoré v prvých týždňoch po pôrode nebolo také výrazné, ako v súčasnosti.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dlhe intervaly dojcenia