Nedostatok mlieka kvoli cumliku

Daniela    20.12.2019, 10:19

Dobry den, po zodpovedani mojej predoslej otazky (o uzivani podpornych bylin na tvorbu mlieka pri tuzbe otehotniet) a Vasej odpovedi som si uvedomila, ze dovod, preco mam tvorbu mlieka znizenu je to, ze pouzivame cumlik. Dcerka ma uz 10 mesiacov a je na nom uplne zavisla. Cumle ho cez den, v noci..sama si ho dava, "rozprava" sa s nim. Vie zaspat na prsniku, ale v poslednej dobe sa mi tvorba mlieka tak znizila, ze prsnik odmieta a hystericky place. Pomoze mi jedine ak jej cumlik na chvilu dam . trosku pocumle a potom uz je ochotna sa prisat. Skusila som jej cumlik uz niekolkokrat pri zaspavani medat - bolo to neskutocne peklo, hodinovy rev neutisitelny nicim. Nepomohlo narucie, uspavanka, nic, len na chvilku. Hnev a rev, ani v tom naruci byt nechcela. Napokon som to vzdy vzdala. Chcem napisat, ze spim s dcerkou v jednej posteli, dojcim na poziadanie a ma uz aj prikrmy. Chcela by som Vas poprosit o radu ako sa zbavit toho nestastneho cumlika a ci to ozaj staci na zvysenie tvorby mlieka. Cumlik ma od uplneho zaciatku. Dakujem

Milá Daniela,

ďakujeme za doplnok k vašej predchádzajúcej otázke:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8282

V tejto situácii existujú kroky, ktoré možno urobiť, aby sa dieťatko vrátilo k dojčeniu. Odporúčame vám byť v kontakte, ideálne osobnom, s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste našli podporu a povzbudenie v tejto situácii. Poradkyňa s vami prejde aj praktické odporúčania, ako situáciu riešiť. Základom týchto odporúčaní bude pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka a zintenzívnenie fyzického kontaktu s bábätkom, aby malo možnosť sa prisať. V situácii, ktorú opisujete, môže byť náročné prestať používať cumlík zo dňa na deň. Spoločne s poradkyňou prejdete to, v akých situáciách teraz cumlík používate a ktoré by sa dali najjednoduchšie pokúsiť riešiť iným spôsobom. Postupne by ste mali prestať používať cumlík úplne, ale na začiatok prejdite spoločne s poradkyňou, kde by ste mohli začať a buďte s poradkyňou v kontakte, aby ste mohli postupne túto situáciu zlepšovať podľa toho, ako sa bude vyvíjať. Pomôcť by vám mali tieto kroky pre zintenzívnenie fyzického kontaktu s dieťatkom:

 • Buďte stále s dieťaťom.
 • Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
 • Spite s ním v posteli.
 • Umožnite mu kontakt koža na kožu.
 • Okúpte sa s ním.
 • Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči), nie s cumlíkom, alebo v kočíku.
 • Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
 • Pozitívne s ním komunikujte: rozprávajte sa s ním, spievajte mu, usmievajte sa, udržujte pritom očný kontakt.
 • Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
 • Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
 • Na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
 • Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nedostatok mlieka kvoli cumliku