Stolica

Andrea    21.12.2019, 21:15

Dobrý večer. Mam 2 mesačného synčeka ktorého kojím ale aj dokrmujem nutrilonom HA 1 prosyneo. Včera maleho prehnalo 5krat do pol jedenástej a potom ešte predvecerom raz. Doktorka nám odporučila probiotika ako aj bezlaktozove mliečko nutrilon ktoré som mu aj dala. Aj včera veľmi plakal. Dnes už mal len jedenkrát riedku stolicu a ešte raz večer mal trosku. Stolica bola tak do zelenista. Nieje to nejaký vírus, keď stolica ma inú farbu ci to ms h toho nutrilonu probiotik? Ďakujem za odpoved

Milá Andrea,

to, že bábätko kaká inak ako výlučne dojčené dieťa v tomto veku, je len jeden z prejavov toho, že dostáva aj inú potravu, ako materské mlieko a je to len jeden z mnohých dôvodov, pre ktorý by stálo za to skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá by vám mohla pomôcť zlepšiť dojčenie, prestať postupne dokrmovať umelým mliekom a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že sa to podarí, v tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka, aby sa zvýšil príjem materského mlieka zo strany bábätka pri dojčení a pre to, aby bolo možné sa časom vrátiť k výlučnému dojčeniu (teda postupne prestať dokrmovať umelým mliekom). Dokrmovanie umelým mliekom sa často nesprávne vníma ako jediný možný krok riešenia situácie, kedy bábätko nezískava dostatok mlieka z prsníka. Matkám sa ani nedá šanca zlepšiť v prvom rade dojčenie, hoci dokrmovanie umelou núdzovou náhradnou výživou by mal byť až posledný krok, ak sú vyčerpané všetky možnosti pre zlepšenie dojčenia. Pre návrat k výlučnému dojčeniu je možné urobiť viaceré kroky, ktoré vám bude postupne poradkyňa pri dojčení odporúčať podľa individuálneho vývoja vašej situácie. V tejto situácii potrebujete odporúčania šité na mieru vašej situácii:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka správnemu prisatiu a stláčaniu prsníka bábätko bude mať potenciál získať maximum mlieka, ktoré je možné získať z prsníka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Vyhodnotiť dojčenie a jeho výdatnosť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, pretože v prípade, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Čím viac sa podarí zvýšiť príjem materského mlieka z prsníka, tým viac sa bude liečiť tráviaci trakt bábätka. Materské mlieko obsahuje látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva, správnemu fungovaniu tráviacej sústavy  a tiež probiotiká, pričom narozdiel od tých z lekárne, v materskom mlieku sa nachádza viac ako 700 kmeňov rôznych baktérií s miliardami jedincov. Okrem toho sa môžete s poradkyňou pri dojčení porozprávať o možnosti výmeny umelého mlieka za darcovské materské mlieko na dokrmovanie. Dojčenie a materské mlieko je najlepšou liečbou hnačky, v prípade, že by vaše bábätko skutočne trpelo nejakým ochorením.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka, odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok