Jak prikrmovat miminko, které potřebuje přibrat ale má z příjmů zacpu

Lucie J.    22.12.2019, 23:03

Dobry den, dceři je 7,5 měsíců a cca od 5,5 mesice se dle rad doktorky, snažím začít s prikrmy, jelikož malo pribira. Ale mame problemy se zacpou. Nyni jsem dala malé uz po několikáté Easylax, protože brečí tlačí a jinak by se nebyla schopna sama vyprazdnit. Nyni už druhý den pouze kojim a prikrmy nedávám. Stolice se začíná upravovat. Prosím poraďte, jak znovu postupovat, aby mela potřebné veškeré živiny, po kterých by více přibrala a zároveň neutrpěla zácpou. ( dle rady doktorky to chce jen víc a víc jídla a nechat ji, dokud se s tím sama vypořádá. Tak jsem dávala cca 200 g prikrmu denně, ale čím víc jsem toho dávala, tím větší byl problém. ) kojim na požádání, dávala jsem 1x dopoledne ovocný prikrm nebo banán a 1x odpoledne zeleninový prikrm, občas i s masem. Do toho dávám trochu vody, trochu švestkove šťávy a do kazdeho prikrmu trochu másla nebo olivoveho oleje. A davam Biogaiu.

Milá Lucie J.,

dojčené deti nemávajú problém s vyprázdňovaním, stolica z materského mlieka je za všetkých normálnych okolností riedka a nie formovaná. Takže zmena nastala nie dojčením, ale príkrmami. Vo väčšine prípadov je teda potrebné zmeniť skladbu príkrmov. Vzhľadom na vek bábätka sa na pár dní by bolo ideálne vrátiť sa k výlučnému dojčeniu bez príkrmov. Tým sa stolica zlepší (v zmysel bude redšia). Potom môžete znovu začať s príkrmami a začať s inou skladbou príkrmov - teda s potravinami, ktoré nespôsobujú zápchu. Ak vaše bábätko nezískava dojčením dostatok materského mlieka a rozhodne sa o zvýšení kalorického príjmu mimo prsníka, potom je jedlo lepšou voľbou než umelé mlieko. Na druhej strane by tento krok mal nasledovať až po vyčerpaní krokov pre zlepšenie dojčenia a z vašej otázky sa nezdá, že tieto kroky sa vyskúšali a vyčerpali. Pre zvýšenie príjmu materského mlieka prosím urobte spoločne s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

v osobnom kontakte kroky, ktoré popisujeme v tejto odpovedi z našej poradne dojčenia:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=5667

Kým sa stretnete s poradkyňou pri dojčení a zvýšite príjem materského mlieka zo strany bábätka, pokračujte v podávaní jedla a vo všeobecnosti môžete urobiť nasledovné opatrenia:

- skúste zabezpečiť, aby mala dcérka dostatočný príjem materského mlieka

- vo všeobecnosti zabezpečte dostatočný príjem tekutín, nemusí to byť len voda v pohárik, ale napríklad aj redšie príkrmy či polievky

- zaraďte do stravy bábätka pomleté ľanové semienko, ktoré jej môžete sypať prakticky do každého jedla, toto výrazne pomáha

- sušené slivky či slivková šťava majú tiež priaznivý účinok

- vyhýbajte sa veľkému množstvo potravín, ktoré majú tendenciu stolicu zahusťovať

- probiotiká vaše bábätko skutočne a reálne dostáva prostredníctvom materského mlieka, nepotrebuje užívať zopár kmeňov baktérií, v materskom mlieku v každej jednej dávke získava miliardy baktérií z viac než 700 kmeňovVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Jak prikrmovat miminko, které potřebuje přibrat ale má z příjmů zacpu