Bábätko napína na zvracanie pri prisatí

Tina    23.01.2020, 11:43

Dobrý deň, mám dcérku, ktorá bude mať tri mesiace, je výlučne dojčená bez akýchkoľvek príkrmov alebo pomôcok. Nemám žiadne bolesti prsníkov a ani bradaviek. Posledný týždeň som si ale všimla, že pri začatí dojčenia ju začne napínať na zvracanie. Len čo si dá sama bradavku do úst, tak sa hneď odtiahne a napne ju a ešte aj vydá taký zvuk ako ,,ble"? Neviem čím to môže byť hygienu dodržujem a tiež ani nepoužívam žiadne krémy ani nič podobné. Tok mlieka momentálne nie je až taký silný, lebo občas pomáham stlačením prsníka, ale robí to aj keď ho stlačím a viem že mliečko ide. Toto sa deje iba na začiatku dojčenia, spraví to ešte pár krát potom sa prisaje a normálne pije. Dcérku dojčím kedy si požiada a napínanie na zvracanie nie je pravidlom pri každom dojčení. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Milá Tina,

Vašu situáciu nie je možné jednoznačne odhadnúť prostredníctvom internetu. Odporúčame vám, aby ste sa čo najskôr skontaktovali s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte na ukážkových videách alebo na vašom bábätku, ak by sa prisalo, rozlíšiť pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Z toho, čo píšete, sa zdá, že toto správanie bábätka pravdepodobne súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Takáto situácia sa paradoxne často stáva matkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú ženy vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Je typické, že toto správanie je menej vypuklé v čase, kedy je bábätko v polospánku, najmä v noci a vypuklejšie počas dňa, najmä večer, kedy bývajú bábätká už veľmi unavené a predráždené. Typickým časom, kedy sa začne toto správanie bábätka prejavovať, je 2. - 3. mesiac života a je možné, že prejavy, ktoré teraz pozorujete, sú prvými príznakmi toho, čo sa neskôr zhorší až do zjavnej nespokojnosti, plaču a odmietania prsníka. Je preto dobré, že budete situáciu riešiť hneď teraz.

Spoločne s poradkyňou pri dojčení prejdete možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bábätko napína na zvracanie pri prisatí