Problemove kojenie pocas dna

Michaela    23.01.2020, 11:52

Dobry vecer, mam 2 mesacne dievcatko. Od zaciatku som zacala iba kojit no neskor som vecer pridavala tiez nutrilon ha1 pretoze malicka neustale plakala akoby bola hladna. Po par dnoch som prestala davat kedze zacala odmietat prsnik. Po case som jej obcas znovu dala poobede okolo 5 aby sa mi vytvorilo viac mliecka na vecer a pokojne sa najedla do sytosti. No a dnes sme na tom tak ze malicka sa koji pocas dna mozno 2-3x a 2-3x jej dam trosku nutrilonu lebo je nervozna a nevie sa napapat kedze strasne place. V noci vsak tento problem absolutne nemame a iba kojim. Je mozne ze pocas dna sa mi tvori menej mlieka ako v noci? Uzivam tiez 2x denne senovku aj benedikt.

Milá Michaela,

v tejto situácii je možné urobiť viaceré kroky, ktoré pomôžu, aby ste čoskoro mohli prestať dokrmovať umelou výživou a mohli ste sa vrátiť k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že s uplatnením týchto postupov sa to rýchlo podarí. Pre dokrmovanie nie je potrebné použiť fľašu, bábätko je možné dokrmovať priamo na prsníku laktačnou pomôckou a práve toto je kľúčový bod pre to, aby ste mohli neskôr prestať dokrmovať úplne. Odporúčame vám osobné stretnutie s poradkyňou, ktorá bude môcť pozorovať dojčenie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Čo môžete zatiaľ urobiť?
1) Je možné zvýšiť príjem materského mlieka počas samotného dojčenia:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Toto samo o sebe zvýši príjem mlieka zo strany bábätka pri dojčení. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby získalo pri dojčení čo najviac mlieka z prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Takto vaše bábätko získa ešte viac mlieka pri dojčení.

3) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka. Pokračujte v užívaní kapsúl byliniek, ktoré užívate, ale dávku zvýšte na terapeutickú (3x3 denne).

Zvýšenie tvorby mlieka spolu so správnym prisatím a stláčaním prsníka pomôže bábätko získavať ešte viac materského mlieka priamo z prsníka.

4) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Pre dokŕmenie bábätka nie je nutné používať fľašu. Ak bábätko dokrmujete, je dôležité to robiť pomocou cievky priamo na prsníku a prestať na toto používať fľašu - tá môže totiž celé satie a pitie na prsníku zhoršovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ako cievku na zostrojenie laktačnej pomôcky použite cievku CN-01, ktorú kúpite v zdravotných potrebách. Je najlepšie, ak vám jej používanie ukáže laktačná poradkyňa.

5) Jedna z kľúčových vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Takto napomôžete tomu, aby sa zregulovali spánkové cykly bábätka a následne bábätko lepšie pilo z prsníka, keď sa dobre vyspinká. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problemove kojenie pocas dna