Lze pokračovat v kojení po radioterapii?

Anna    23.01.2020, 11:55

Dobrý den, mám dvouměsíční plně kojené miminko a přibližně za šest měsíců mě čeká terapie radiojodem. Původně lékaři mluvili o zastavení laktace medikací, teď čekají, že do té doby dokojím. (Miminku bude tou dobou cca 8 měsíců.) Moc prosím o radu, zda je možné a bezpečné se po terapii ke kojení vrátit. A v případě, že ano, jak nejlépe postupovat před samotnou terapií? Kojit až do terapie a při ní odsávat? Nebo radějí včas miminko naučit na umělé mléko? Předpokládám, že plnohodnotnou stravu tou dobou ještě stejně mít nebude. Budu ráda za jakékoliv rady a zkušenosti. Předem moc děkuji! AŠD

Milá Anna,

pri liečbe rádioaktívnym jódom, ktorý sa používa napríklad ako súčasť liečby rakoviny štítnej žľazy, nie je možné po podaní dojčiť, až kým sa všetok rádioaktívny jód z tela matky nevylúči, a dojčiť je možné začať až potom, čo sa rádioaktívny jód v tele nenachádza. Preto nám napíšte na email dojcenie@mamila.sk viac detailov ohľadne svojej situácie a budeme sa snažiť vám viac poradiť, pretože túto liečbu je niekedy možné posunúť alebo je možné uvažovať o operácii namiesto liečby rádioaktívnym jódom. Taktiež vám môžeme poradiť, ako si udržiavať tvorbu mlieka v priebehu liečby a ako sa k dojčeniu po jej skončení vrátiť. Okrem toho po podaní rádioaktívneho jódu sa k dojčeniu môžete vrátiť po 40 dňoch. Mlieko odstriekavané v priebehu prerušenia dojčenia a skladované v nejakom samostatnom priestore môžete použiť po 40 dňoch.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Lze pokračovat v kojení po radioterapii?