Znovu dojčiť

Michaela    30.01.2020, 10:16

Dobrý deň. Môj malý má 6 týždňou a strašne sme sa trápili obaja. Dojčila som ho s prsníka asi týždeň po pôrode potom som pri dojčení až plakala. Prešla som na odsávačku a kŕmila ho tak. 2 krát som mala zápaľ prsníka a pri tom poslednom mi začalo v jednom prsníku miznúť mlieko a v druhom sa tvorilo pomenej. Takže som mu začala dávať um. Mal strašné problémy a ja zúfalá som siahla po tabletkách na zastavenie laktácie od doktora. Beriem ich už 5 deň a stále mi vyteká mlieko po kvapkách. Moja otázka je či ich môžem vysadiť a obnoviť mlieko poprípade ako ak sa to dá by som sa mohla vrátiť k dojčeniu. Kedže umelé mlieko malému nerobí dobre. A v materskom je všetko čo potrebuje. Alebo sa mám už zmieriť s tým že dojčiť už nebudem ?

Milá Michaela,

je pochopiteľné, že v takto náročnej situácii človek stráca nádej, že sa môže ešte niečo zlepšiť a popritom sa musí starať o bábätko, ktoré potrebuje nakŕmiť tu a teraz. Aj v tejto situácii však existujú kroky, ktoré môžu pomôcť naspäť začať zvyšovať tvorbu mlieka a vrátiť sa k dojčeniu. S oboma týmito krokmi by vám v tejto situácii určite mala pomáhať na viacerých osobných stretnutiach poradkyňa pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Lieky na zastavenie laktácie môžete prestať používať hneď, nemusíte na nič čakať. Bohužiaľ, aj keď teraz liek vysadíte, pôsobia na tvorbu mlieka dlhodobo a výrazne znižujú tvorbu mlieka. Preto aj v prípade, že by sa podarilo bábätko motivovať k tomu, aby sa začalo znova prisávať a aby sa dojčilo, nestačí sa teraz len spoľahnúť, že bude získavať dostatok mlieka. Má však určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- časom sa tvorba mlieka môže začať výrazne zvyšovať

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité

Odporúčame vám v tejto situácii začať spolupracovať s poradkyňou pri dojčení osobne, aby vám poradkyňa pomohla s tipmi:

- ako bábätko prilákať späť k dojčeniu

- ako vám v prípade, že by sa začalo prisávať, pomôcť predchádzať bolestivosti bradaviek – v tomto smere je dôležité, že poradkyňa pri dojčení dokáže aj skontrolovať podjazykovú uzdičku bábätka, ktorá môže výrazne zhoršovať bolestivosť dojčenia

- ako rozlíšiť pitie bábätka a ako posúdiť výdatnosť dojčenia, aby ste vedeli posúdiť, či je bábätko potrebné dokrmovať alebo nie

Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Súčasne správna úprava polohy a prisatia pomáha, aby dojčenie nebolo bolestivé.

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pozrite si aj fotografie správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Ak by sa bábätko neprisávalo, začnite si odsávať alebo odstrekovať mlieko – aspoň 8x denne 20 minút, z toho aspoň raz v noci. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

Pozrite si tiež tento článok:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku.

4) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by sa bábätko bolo ochotné prisať, je dôležité ho dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.  

5) Potrebujete výrazne zvýšiť tvorbu mlieka prostriedkami, ktoré vám odporučí poradkyňa v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

6) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Znovu dojčiť