Kojenie/prvé prikrmy, stolica

Barbora    10.02.2020, 21:28

Dobrý deň draha Mamila. Obrciam sa opäť na Vás , keďže ste mi už viac krát pomohli. Moja dcéra, 6 a pol mesiaca. Cisto kojene dieťatko, začala som s prikrmom. Veľmi pomaly, po malých množstvách, skôr ochutnvanie ako papanie. Problém je v tom, že kakala každý deň, od kedy skúšame inú stravu ako materské mlieko, je to veľmi biedne, kaka raz za tri či 4 dni. Koľko krát si už aj myslím, že ide kakat, lebo sa puci, prdka si, ale nič z toho... Nedávam jej husté prikrmy, sú skôr redšie, polievky, zelenina, jogurt, slivkové presnidavky, marhule, hrušky ... Všetkého pár lyziciek a stolicu ma aj napriek tomu naozaj obcasnu.. Ako postupovať, prestať s prikrmami? Mam pocit akoby si to bruško nevedelo zvyknúť na inú stravu. Zároveň mam strach aby ju nezapieklo, aby to nemalo horšie následky a určite sa chcem vyhnúť rôznym glycerinovym cipkom a podobne. Dosť sa tým trápim. Ďakujem Vám za odpoveď.

Milá Barbora,

dojčené deti nemávajú problém s vyprázdňovaním, stolica z materského mlieka je za všetkých normálnych okolností riedka a nie formovaná. Takže zmena nastala nie dojčením, ale príkrmami. Vo väčšine prípadov je teda potrebné zmeniť skladbu príkrmov. Vzhľadom na vek bábätka sa na pár dní vráťte k výlučnému dojčeniu bez príkrmov. Tým sa stolica zlepší (v zmysel bude redšia). Potom môžete znovu začať s príkrmami a začať s inou skladbou príkrmov - teda s potravinami, ktoré nespôsobujú zápchu.

Vo všeobecnosti môžete urobiť nasledovné opatrenia:

- skúste zabezpečiť, aby mala dcérka dostatočný príjem materského mlieka (ak je to potrebné, nechajte si poradkyňou pri dojčení skontrolovať pitie bábätka na prsníku - niekedy totiž po zavedení príkrmov poklesne tvorba mlieka a nižší príjem materského mlieka spolu s nižším príjmom tekutín môže byť súčasťou problému)

- vo všeobecnosti zabezpečte dostatočný príjem tekutín, nemusí to byť len voda v pohárik, ale napríklad aj redšie príkrmy či polievky

- zaraďte do stravy bábätka pomleté ľanové semienko, ktoré jej môžete sypať prakticky do každého jedla, toto výrazne pomáha

- sušené slivky či slivková šťava majú tiež priaznivý účinok

- vyhýbajte sa veľkému množstvo potravín, ktoré majú tendenciu stolicu zahusťovaťVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojenie/prvé prikrmy, stolica