Dojcenie a liecive kupele

Zuzana    18.02.2020, 14:35

Dobry den, Chcela by som sa spytat na lieciva kupele (konkretne Smrdaky) popri dojceni. Asi 3 mesiace mam na ruke suche flaky, ktore niekedy svrbia niekedy palia. Chcela som v Smrdakoch absolvovat nejake zabaly alebo nieco. Vobec ma nenapadlo, ze popri dojceni nemozem. Az na recepcii ma odmietli zariadit do liecby, ze az ked nebudem dojcit. Viete mi povedat preco? Aky vplyv by to mohl0 mat na dieta? Znamena To, ze nemozem pouzivat ani sirove mydlo? Dakujem za odpoved

Milá Zuzana,

z hľadiska dojčenia nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli ísť na liečenie a dojčiť svoje dieťa aj priamo počas pobytu v Smrdákoch.Sme si vedomí, že pravidlá v kúpeľoch sú nastavené ako málo flexibilné. Dôvodom, pre ktorý vám zamietli možnosť liečby nie sú vedecky podložené dôvody, ale absencia praktickej pomoci a podpory s dojčením. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať ženám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky. 

Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach. To, že voda v kúpeľoch obsahuje síru či iné minerálne látky, nemá vplyv na kvalitu či kvantitu materského mlieka. Sírové mydlo môžete samozrejme používať. Vaňové ani bahenné zábaly nie sú problém pre dojčenie. Kúpanie sa v horúcej alebo studenej, či akejkoľvek vode, nespôsobuje zápaly prsníka. Zápal prsníka má úplne iný podklad, nie je dôvod sa ho obávať. Nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste mali na dojčení čokoľvek meniť. Máte právo na potrebnú liečbu.

Prečítajte si aj túto odpoveď z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=6532Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a liecive kupele