Biologická liečba a očkovanie živou vakcínou

Klára    19.02.2020, 15:34

Dobrý deň. Liečim sa na reumatoidnú artritídu, preto beriem biologickú liečbu (Cimzia, 200mg 1x každé dva týždne, účinná látka certolizumabum pegolum). Zároveň užívam aj Prednison (5mg každé ráno). Moje bábätko má 11 mesiacov a do 6.mesiaca bolo výlučne dojčené, teraz postupne zavádzame príkrmy. V 15.mesiaci nás čaká očkovanie proti osýpkam, príušniciam, ružienke – MMR vakcína. V prípade užívania biologickej liečby je očkovanie živými vakcínami kontraindikované. Chcem sa preto opýtať, či to iste platí aj v prípade dojčeného bábätka, ktorého matka užíva biologickú liečbu. Syna chcem dať určite zaočkovať, ale veľmi nerada by som ho kvôli očkovaniu odstavila "pre istotu", chcela by som ho totiž dojčiť čo najdlhšie, ak by to bolo možné. Jeho detský lekár povedal, že môžme očkovanie zopár mesiacov posunúť, čo je super informácia, ale ja by som chcela dojčiť dlhšie ako len o tých zopár mesiacov. Prosím o radu, lebo na jednej strane sa bojím, že vakcína môže synovi ublížiť, ak by sa ďalej dojčil a ja by som brala biologickú liečbu a zároveň si uvedomujem aký veľký prínos má dojčenie pre neho aj pre mňa, preto ho nechcem odstaviť ak to nie je naozaj nevyhnutné. Ďakujem!

Milá Klára,

nemusíte odkladať očkovanie svojho bábätka. Lieky, ktoré užívate, je práve preto bezpečnejšie používať počas dojčenia, pretože vaše bábätko ich neužíva spolu s vami. To znamená, že nie je v tej istej situácii, ako keby ste potrebovali byť zaočkovaná živou vakcínou vy. Kortikoidy (Prednison) sa v materskom mlieku v určitej koncentrácii nachádzajú vždy a toto množstvo nedokážete zvýšiť tým, že sama tieto lieky užívate. Certolizumab pegol je liek, ktorý má príliš veľkú molekulu na to, aby sa dostala do materského mlieka. Bábätko ju preto vôbec v materskom mlieku nedostáva.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Biologická liečba a očkovanie živou vakcínou