Kedy môžem po narkóze dojčiť?

Radka    20.02.2020, 17:11

Dobrý deň.Mám 6 týždňové bábätko a 23 marca idem na operáciu bez hospitalizácie (jednodňová chirurgia).Chcela by som vedieť,kedy po celkovej anestéze môžem dieťa dojčiť?Lekár chirurg mi povedal,že nebudem môcť dojčiť,ale nevidím dôvod na prerušenie dojčenia,iba ak na čas,kým sa anestéza vyplaví z tela. Budem hospitalizovaná len jeden deň a malého bude manžel zatiaľ kŕmiť nutrilonom,keďže večer ho dokrmujeme.Vie piť aj z fľaše a dokrmujeme ho pre neutíchajúci plač. Vtedy sa utíši,inak je často nespokojný a veľa preplače,takže ho mám na prsníku často. Niekedy po chvíli dojčenia je nervózny a pučí sa,odťahuje sa a znova hľadá.Aj v noci sa často budí a spánok máva nepokojný,aj počas spánku sa pučí. Bojím sa,ako to manžel s ním zvládne celý ten deň,kedy budem na jednodňovej chirurgii a ako zvládne aj tie záchvaty plaču,kedy sa malý upokojí iba na prsníku. Mlieko sa mi ručne nedarí odstriekať a odsávačka mi spôsobuje krvné podliatiny okolo bradaviek a tiež neodsajem veľa-ledva 40 ml. Preto bude manžel musieť malému dávať nutrilon,ale po operácii chcem hneď dojčiť,ale potrebujem vedieť,koľko hodín po narkóze je to možné. Nechcem malému ublížiť. Ďakujem za odpoveď

Milá Radka,

z hľadiska dojčenia nemusíte čakať ani minútu. Môžete dojčiť do momentu operácie a potom po operácii, hoci aj v celkovej anestéze hneď, ako sa preberiete a budete mať chuť dojčiť. Anestéza (aj celková) sa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu – toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto matkám po cisárskom reze dojčenie nezakazujú. Pokúste sa nájsť nemocnicu, v ktorej by manželovi umožnili byť s bábätkom vo vašej blízkosti tak, aby sa mohlo dojčiť až do operácie a potom hneď po operácii, keď sa na to budete cítiť. Toto môže dosť významne pomôcť manželovi prekonať hodiny, ktoré s vami nebude, pokiaľ nebude bábätko s vami v nemocnici a vám môže pomôcť vyhnúť sa odsávaniu alebo odstriekavaniu, ktoré je pre vás teraz náročné.

V skutočnosti je nesmierne dôležité, aby ste v dojčení pokračovali a aj z tohto pohľadu by bolo dobré pokúsiť sa do operácie riešiť otázku toho, ako dojčenie dovtedy zlepšiť. Pretože situácia, ktorú popisujete, by si vyžadovala urobiť úpravy pre zlepšenie dojčenia bez ohľadu na to, či pôjdete alebo nepôjdete o mesiac na operáciu a celkom iste sa celá situácia zvládne lepšie, pokiaľ začne bábätko na prsníku získavať dostatok mlieka. Existujú kroky, ktoré mu k tomu môžu pomôcť, odporúčame vám riešiť ich v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou pri dojčení bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Podjazyková uzdička môže pri niektorých bábätkách významne zhoršovať nespokojnosť a môže byť príčinou plaču bábätiek.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Spolu s poradkyňu pri dojčení prejdite osobne aj otázku samotnej operácie a možnosti, aké máte. Pre istotu s ňou prejdite aj to, ako udržať tvorbu mlieka odsávaním alebo odstriekavaním, ak by ste skutočne boli nejakú dobu bez bábätka, aby sa tvorba mlieka neznížila. Poradkyňa pri dojčení by mala tiež prejsť s vašim manželom otázku toho, ako bábätko nakŕmiť bez nutnosti použitia fľaše, v prípade, že by skutočne musel niekoľko hodín tráviť bez vás:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

a ako bábätko utíšiť, ak by plakalo:

https://www.cewe-community.com/sk/galeria/book/5438

Veľká časť nespokojnosti a plaču, ktorú pozorujete teraz, súvisí s tým, že bábätko zažíva na prsníku tok mlieka, ktorý vníma ako nedostatočný. Správanie bábätka, ktoré popisujete, opisujú aj niektoré matky v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

a riešenie spočíva v krokoch, ktoré sme uviedli vyššie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kedy môžem po narkóze dojčiť?