Problém s přibýváním

Jana    22.02.2020, 08:48

Dobrý den. Mám holčičku 6 týdnů starou, kojenou. Už od začátku bojujeme s kojením, tedy hlavně s přibýváním. Malá přibývá pouze kolem 100-150 týdně. A posledních asi 14 dní přibývá pouze těch 100g týdně. Kojím i hodinu s přestávkami na brknutí, aby byla napapaná, je to normální? A bohužel ji teď posledních pár dní začalo u kojení strašně bolet bříško, pije tak 2 minuty v klidu a pak se jen propíná do luku, odpojuje se a pláče. Pak párkrát cucne a znova a furt dokola a nakonec to chudáček kolikrát vzdá a už pít nechce, po zvážení jsem zjistila že takhle vypije třeba jen 40ml, takže přibývá čím dál méně. Vyzkoušela jsem různé kapky, cvičíme, nahříváme bříško, omezila mléko, nic nezabírá. Doktoři mě tlačí do dokrmování UM, ale to se mi nechce, vím že pak to určitě ukončí kojení. Už jsem z toho zoufalá, máte nějakou radu jak udělat aby se víc a rychleji napapala a nebolelo ji teď tak bříško? Děkuji za odpověď. Jana

Milá Jana,

vašu situáciu nie je jednoduché vyhodnotiť prostredníctvom internetu a preto vám odporúčame obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste dostali konkrétne na mieru šité odporúčania k vašej situácii. Vo všeobecnosti sa často za bolesťou bruška skrýva nespokojnosť bábätka, ktorá pramení z iných príčin. Najčastejšími príčinami, ktoré spôsobujú prejavy správania bábätka, ktoré popisujete, bývajú faktory súvisiace s dojčením a ktoré sa zmenia po zlepšení dojčenia. Jeden z dôležitých faktorov je vyhodnotiť, ako vyzerá dojčenie vášho bábätka, jeho pitie a správanie sa na prsníku pri dojčení. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Toto je súčasne najjednoduchší spôsob, ako vyhodnotiť, či bábätko pri dojčení získava mlieko a či ho získava dostatok. Z toho, čo popisujete, sa zdá, že vaše bábätko by potrebovalo získavať viac mlieka. Správanie bábätka, ktoré popisujete a ktoré sa zdá ako bolesť bruška, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý sa najskôr môže prejavovať tým, že bábätko na prsníku zaspáva pred tým, než sa dostatočne nadojčí (a nedostatočne priberá) a neskôr sa začne prejavovať aj nespokojnosťou pri dojčení, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Preto nefungujú kvapky, masáže bruška, preto nemá zmysel, aby ste držali bezmliečnu diétu či robili ďalšie opatrenia, hoci správanie bábätka pri dojčení vyzerá ako bolesť bruška, bábätko sa krúti, červenie v tváričke, vyzerá, ako keby tlačilo, často pri tom aj prdká alebo grcká. Toto nie sú príznaky bolesti bruška. Vaše bábätko vysoko pravdepodobne potrebuje zvýšiť príjem mlieka pri dojčení a v takom prípade je dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Prirastená podjazyková uzdička býva okrem toho tiež častou príčinou výraznej nespokojnosti bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. . Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Spoločne s poradkyňou bude kľúčové prejsť oblasť spánku a zaspávania dieťatka. Často príčinou nespokojnosti býva potreba dieťaťa zaspať a dostať sa do stavu pohody, v ktorej zaspí. Poradkyňa s vami prejde, akým spôsobom túto situáciu riešiť a ako pomáhať bábätku zaspávať a hlavne udržať sa v spánku.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problém s přibýváním