Hodně mléka, neklidné dítě

Jola    26.02.2020, 10:40

Dobrý den. Dcerka 3 týdny. Mám tak hodně mléka, že v poslední době dcerka pláče a kroutí se, když ji mléko začíná téct příliš rychle a ve velkém množství (přisátí je myslím v pořádku). Může to způsobit do budoucna problémy? Můžou s tak velkou tvorbou mléka souviset i koliky? (četla jsem váš članek, stravu neomezuji, snažím se dcerku nosit a šátku, spíme společně, nechávám ji rozbalenou, když je neklidná,...) Často vidím, že se chce u prsa jen uklidnit, ale když ji začne proudit tolik mléka, tak to ani není možné. Napadlo mě dávat ji jen z jednoho prsu (z kterého teče míň a dcerka zvládá líp pít) - mám starší dcerku (2r7m), která se taky ještě kojí - je takové "přiřazení k prsům" řešením? U starší dcerky jsem měla to samé, byla prakticky do svých 22m jen na mléku - měla jsem ho tak moc, že ji to asi stačilo, jedla opravdu minimalně...takže počítám s tím, že teď to bude podobné...akorát se bojím, že kojení obou dětí ještě tu tvorbu zvyšuje. Mám starší dcerku nějak omezovat? Nechávat ji jen dopít "nadbytek"? Děkuji za pomoc!

Milá Jola,

v tejto situácii je kľúčové stretnutie s laktačnou poradkyňou osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože bez toho, aby sa vyhodnotilo pitie bábätka a jeho správanie na prsníku v kontexte toho, ako vyzerá pitie, je možné sa len dohadovať o tom, na čo vlastne bábätko skutočne reaguje. Je možné, že reaguje na prílišný tok mlieka, ale nie je možné vylúčiť ani to, že sa deje presný opak, že bábätko prvé týždne po pôrode získavalo viac mlieka a postupne sa tvorba mlieka znížila. V takom prípade je riešením úprava prisatia a polohy bábätka, stláčanie prsníkov, výmena prsníkov pri dojčení a vyhodnotenie toho, či sa pitie a správanie bábätka zlepšilo týmito opatreniami. Okrem toho je v takej situácii ešte dôležitejšie tráviť s bábätkom čas v kontakte koža na kožu, nosiť ho, utišovať dojčením, ponúkať mu dojčenie, vystihovať momenty, kedy by mohlo mať záujem o dojčenie, dojčenie neobmedzovať, nečasovať a dôležité je aj spoločné spanie. Všetky tieto kroky by ste mali prejsť osobne s laktačnou poradkyňou, s ktorou sa má zmysel stretnúť aj preto, že ak by skutočne bábätko takto reagovalo na prílišný tok mlieka, základným opatrením je zlepšenie polohy a prisatia bábätka.:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Pri vysokej tvorbe mlieka sú dva základné body, na ktoré treba myslieť:

a) možné kroky, ktoré sa dajú podniknúť na uľahčenie súčasnej situácie
b) opatrenia, ktoré majú za úlohu zabrániť problémom do budúcnosti.
Toto je možno ešte dôležitejšie ako prvý bod. Vysoká tvorba mlieka sa totiž často môže pri rozličných nevhodných opatreniach znížiť a spôsobiť problémy, pri ktorých sa bábätko hnevá na prsníku, odťahuje sa, kašle a vypľúva mlieko, prisáva sa, následne prsník púšťa a plače, či prsník odmieta úplne. Tvorbu mlieka má potenciál znížiť aj obmedzenie dojčenia bábätka len z jedného prsníka, nehovoriac o tom, že pre obe deti má zmysel dojčenie z oboch prsníkov (okrem iného napríklad pre rozvoj oboch hemisfér mozgu), ale dojčenie z oboch prsníkov je aj praktické.

Znižovať tvorbu mlieka preto nie je v týchto situáciách riešením. Vysoká tvorba mlieka sa bude časom upravovať sama o seba, stratégie na jej zníženie môžu byť z dlhodobého hľadiska kontraproduktívne. Je zrejmé, že mokré tričko je nepríjemné, ale toto sa postupne zmení samo od seba. Naozaj však nie je potrebné s tým robiť nič viac, než nájsť praktický spôsob, ako to ešte nejakú dobu vydržať. Medzi praktické opatrenia, ktoré môžu pomôcť situáciu jednoduchšie zvládať, hoci ani jedno z nich nerieši podstatu problému, môže patriť používanie zberných mušlí na zachytávanie mlieka (pozor nie klobúčikov!) alebo pohárika na zachytávanie mlieka pri dojčení, nosenie vzorovaného oblečenia, aby prípadné mlieko nebolo príliš vidieť, vystlatie postele uterákom v noci, atď.

Mnohé ženy odsávajú mlieko z dôvodu obáv zo zápalu prsníka. Je dobré vedieť, že zápal prsníka nevzniká preto, že v prsníku zostáva nevypité mlieko. Nie je potrebné (a ani žiaduce) odsávať po dojčení a už vôbec nie veľké množstvá mlieka. Oveľa lepšie je skúsiť dojčiť bábätko častejšie, ak má záujem, prípadne bábätku pri naliatí prsníkov dojčenie ponúknuť. Z hľadiska nalievania prsníkov aj z hľadiska bábätka je dobré, ak sa bábätko dojčí často. Ak sú prsníky naliate a bábätko je nadojčené, nemusíte paušálne odsávať – navyše odstriekavanie môže byť vhodnejšie a jednoduchšie ako odsávanie. Odsávajte či skôr odstriekavajte jedine v prípade, že je naliatie príliš silné a skutočne pociťujete ako nevyhnutné odstriekanie malého množstva mlieka, do úľavy. Vôbec to nemusí byť po každom dojčení. Riaďte sa pocitom, ktorý máte v prsníkoch. Odstriekajte len nevyhnutné množstvo, toľko, aby ste pocítili úľavu.
Prečo odsávanie alebo odstrekovanie mlieka pri vysokej tvorbe mlieka pravdepodobne nie je správnym riešením:
1) ak budete odstriekavať mlieko, môže sa tvorba mlieka v dôsledku odstriekavania ďalej zvyšovať a celý problém sa v konečnom dôsledku môže zhoršiť
2) po odstriekaní mlieka môže byť tok mlieka pre dieťatko paradoxne príliš pomalý (v porovnaní s tokom mlieka, ktorý zažilo predtým - bez ohľadu na to, že mu tiež nemusel vyhovovať) a dieťa sa môže odťahovať a byť nespokojné aj z toho dôvodu, že nebude spokojné s pomalým tokom mlieka
Ako lepšie než odstriekavanie sa môže javiť to, že po spustení mlieka necháte mlieko len voľne odtiecť, ak je to skutočne potrebné. Jedna vec, ktorá niekedy trochu funguje, aby netieklo mlieko z druhého prsníka pri dojčení, je hneď po začiatku dojčenia zatlačiť na bradavku druhého prsníka a držať ju stlačenú nejakú dobu.

Situácia sa nezlepší okamžite, ale môžete skúsiť urobiť toto:

a) snažiť sa o čo najlepšie prisatie. Pri skutočne vynikajúcom prisatí dokáže bábätko oveľa lepšie kontrolovať tok mlieka, aj keď je silný. 

b) Ak mlieko strieka, nechať ho vystriekať a následne bábätko priložiť. Ak je pri čakaní nespokojné, skúste ho jemne hojdať a utišovať.

c) Dôležité je, aby bábätko bolo dojčené čo najčastejšie s krátkymi časovými odstupmi ešte pred tým, než v prsníku bude príliš veľa mlieka; najväčšie ťažkosti totiž spôsobuje to, ak bábätko pije s väčšími časovými rozstupmi, keď je prsník veľmi naliaty.

d) Úspešnou stratégiou je snažiť sa, aby ste čo najväčšmi vyprázdnili jeden prsník predtým, než ponúknete druhý - to znamená sledovať, či bábätko pije, a pomôcť mu „dopiť“ prsník stláčaním prsníka. Na druhý prsník ho môžete preložiť, keď na prvom prsníku už nepije. Druhý prsník teda môžete ponúknuť kedykoľvek, keď má dieťa po dopití prvého ešte záujem o dojčenie. Stláčanie prsníka je úspešnou stratégiou pri vysokej tvorbe mlieka.

e) Dojčiť bábätko ešte predtým, než je veľmi hladné, pretože vtedy bude mať väčšiu trpezlivosť počkať, kým mlieko bude striekať.

f) Dojčiť bábätko ešte predtým, než sa plne zobudí.

g) V celej tejto situácii veľmi pomáha nosenie bábätka a spoločné spanie, pretože oboje podporuje to, aby bábätko nemalo príliš dlhé prestávky medzi dojčeniami, čo je v takejto situácii žiaduce.

h) Pri vysokej tvorbe mlieka je dobré, ak sa nepoužíva cumlík, pretože okrem iného maskuje skoré prejavy záujmu o prsník, a tak sa dieťa dojčí, až keď je už príliš hladné.

i) Je dobré, aby bábätko okrem striekania mlieka zažilo na prsníku aj pozitívne chvíle, takže je dobré nechávať ho zaspávať na prsníku po tom, čo sa dobre napilo.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hodně mléka, neklidné dítě