Zmrazené materské mlieko

Martina    26.02.2020, 11:26

Dobrý deň, rada by som sa s vami poradila ohľadne zmrazeného môjho materského mlieka, ktoré mám ešte v zásobe (a nie je ho málo). Zmrazené bolo už takmer pred rokom. Je možné ho ešte dat piť deťom? (11mes. a 3,5r.). Neviem ako dlho je možné skladovať mlieko v mrazničke a či sa po takej dlhej dobe v ňom nezačínajú množiť nejaké choroboplodné zárodky. (Dopĺňam že nemáme nejakú extra modernú mrazničku, len takú klasickú, ktorá pravdepodobne nemrazí na nejaké hlboké mínusové teploty). Ďakujem, Martina

Milá Martina,

materské mlieko zamrazené rok môžete použiť a to nielen pre svoje vlastné deti, ale môžete ho darovať matkám, ktoré potrebujú svoje bábätká dokrmovať. Skontaktujte sa s laktačnou poradkyňou vo vašom okolí:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vás môže skontaktovať so ženami, ktorým práve v týchto dňoch pomáha zlepšovať dojčenie a ich bábätká práve potrebujú dokrmovanie.

Na to, koľko môže byť materské mlieko v chladničke a mrazničke existuje množstvo názorov, ale vo všeobecnosti pre domáce použitie je to viac ako bežne uvádza, pričom rozhodujúcim faktorom je to, či materské mlieko ešte stále dobre chutí - treba dať pozor na skutočnosť, že chuť materského mlieka sa mení, aj preto, že v materskom mlieku sa nachádzajú látky, ktoré pomáhajú štiepiť jednotlivé zložky materského mlieka, a napriek tomu je materské mlieko úplne v poriadku.

Materské mlieko obsahuje rozličné látky, ktoré umožňujú jeho použite po veľmi dlhú dobu od odsatia či odstriekania.

Materské mlieko v chladničke vydrží niekoľko dní, v mrazničke mnoho mesiacov. Akákoľvek ďalšia špecifikácia je len odhadom a pravdepodobne obmedzovaním skutočnej dĺžky toho, koľko materské mlieko vydrží. Pre uskladňovanie materského mlieka nie je potrebné mať špeciálnu mrazničku.

Na skladovanie materského mlieka môžete využívať akékoľvek nádoby, ktoré vyhovujú z hľadiska hygienického atď.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zmrazené materské mlieko