Dojcenie dvojiciek

Iva    02.03.2020, 09:57

Dojcim tyzdnove dvojicky na oboch pranikoch sa mi robi ako keby rozmokvana chrasta mam to len kremovat ono to je po kojeni rozmokvane ale potom to stvrdne mam to v sprche dat prec ? Dakujem

Milá Iva,

v tejto situácii vám neodporúčame bradavky krémovať, pretože to môže situáciu ešte zhoršiť, odporúčame vám osobné stretnutie s laktačnou poradkyňou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne zhodnotili stav bradaviek, pretože problémy s prsníkmi a bradavkami nie je jednoduché odhadnúť cez internet.  Z vášho popisu nie je zrejmé, či okrem toho, čo popisujete, pociťujete aj bolesti pri dojčení alebo medzi dojčeniami v prsníkoch alebo na bradavkách.

V prípade, že spoločne s poradkyňou pri dojčení vyhodnotíte tieto chrasty ako dôsledok poškodenia tkaniva bradaviek, je kľúčové urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa tkanivo bradaviek nepoškodzuje, nech je bábätko prisaté na prsníku akokoľvek dlho.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätiek, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. V prípade dvojičiek ide väčšinou o pôrod pred termínom a tieto bábätká majú takmer určite podjazykovú uzdičku.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätká nedostávali fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že je potrebné, aby bábätká získavali viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätká k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s nimi ľahnete do postele, alebo keď si ich len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätká nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinkajú a potom ich pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ich piť, ak pijú na prsníku samo, ak prestávajú piť, pomôžte im získať viac mlieka stláčaním. Keď sa výdatne napijú, nechajte ich znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Kým sa stretnete s poradkyňou pri dojčení, odporúčame vám prestať používať lanolín a iné mastičky, ktoré sa tradične odporúčajú pre dojčiace ženy. Lanolín má tendenciu z krátkodobého hľadiska pomôcť (hoci niekedy ani to nie) a z dlhodobého hľadiska môže vytvárať podmienky pre zhoršovanie trhliniek a stavu bradaviek. Prestaňte ho používať, ak ste už začali.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie dvojiciek