Malo mlieka

Ivana    04.03.2020, 11:15

Dobrý deň, dnes má dcérka 18 dní, väčšinu čo zje, komplet vyvracia. U pediatra mi povedali že mám málo mliecka a dcérka sa nahlta veľa vzduchu, odporučili mi vyvyšovať hlavičku a na podporu mlieka seneku a benedikt, a dokrmovat umelým mlieckom z fľašky, na striedačku s mojím. Snažím sa veľa piť, a moc by som chcela pokračovať v kojeni. Prosím vás, čím ešte môžem zvýšiť tvorbu mliecka? Asi tretí deň po pôrode som používala na pár dní klobúčiky, lebo som mala hrozné prsníky, po pár dňoch sa mi ale krvavé praskliny vyliečili a začala som dojčiť bez nich. Cumlík používame, ale skôr výnimočne, napr pri prebalovani. Ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň

Milá Ivana,

v tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá by vám mohla pomôcť zlepšiť dojčenie, prestať postupne dokrmovať umelým mliekom a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že sa to podarí, v tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka, aby sa zvýšil príjem materského mlieka zo strany bábätka pri dojčení a pre to, aby bolo možné sa časom vrátiť k výlučnému dojčeniu (teda postupne prestať dokrmovať umelým mliekom). Dokrmovanie umelým mliekom sa často nesprávne vníma ako jediný možný krok riešenia situácie, kedy bábätko nezískava dostatok mlieka z prsníka. Matkám sa ani nedá šanca zlepšiť v prvom rade dojčenie, hoci dokrmovanie umelou núdzovou náhradnou výživou by mal byť až posledný krok, ak sú vyčerpané všetky možnosti pre zlepšenie dojčenia. Pre návrat k výlučnému dojčeniu je možné urobiť viaceré kroky, ktoré vám bude postupne poradkyňa pri dojčení odporúčať podľa individuálneho vývoja vašej situácie. V tejto situácii potrebujete odporúčania šité na mieru vašej situácii:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Ak by ste teda naďalej mali poškodené bradavky alebo bolestivé prsníky, porozprávajte sa o tomto s laktačnou poradkyňou osobne, aby ste situáciu riešili čo najúčinnejšie.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka správnemu prisatiu a stláčaniu prsníka bábätko bude mať potenciál získať maximum mlieka, ktoré je možné získať z prsníka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Vyhodnotiť dojčenie a jeho výdatnosť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, pretože v prípade, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Spoločne s laktačnou poradkyňou prejdite situácie, v ktorých momentálne cumlík používať a pokúste sa nájsť možné alternatívy pre iné spôsoby starostlivosti o bábätko v týchto situáciách.

Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka, odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Spoločne s laktačnou poradkyňou sa porozprávajte o najúčinnejších spôsoboch, ako zvýšiť tvorbu mlieka, o dávkovaní byliniek, ktoré užívate. Tvorbu mlieka neovplyvňuje to, koľko tekutín vypijete, pite tak, aby ste sa necítili smädná.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Pokiaľ bude mať bábätko dostatočný príjem mlieka, nemusíte sa nechať zneistiť jeho grckaním. Preštudujte si tento článok, ktorý vás povzbudí:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok