Dojčenie a atopický ekzém

Daniela    16.03.2020, 12:32

Dobrý deň, môj 7.mesačný syn má už cca 3 mesiace ekzém, najprv kožná diagnostikovala seboroickú dermatitídu a tá ustúpila, ale objavil sa ekzém na hrudníku, rukách, chrbáte, sem tam aj hlavičke a nôžkach...keďže nič výrazne nepomáha (časté krémovanie Biodermou, ovsený kúpeľ, pranie bez aviváže/dráždivých pracích prostriedkov), tak uvažujem, či to nie je alergická reakcia z jedla, lebo vo veľkej miere ešte kojím...malý už spapá aj príkrmy, ale iba pár lyžičiek pár krát do dňa, samozrejme on alergény v príkrmoch nemá. Chcela by som sa teda opýtať, ako postupovať v diéte bez alergénov počas kojenia, ako postupne čo pridávať, aby som zistila, čo mu škodí...Ďakujem za odpoveď.

Milá Daniela,

ak by vaše bábätko skutočne malo atopický ekzém, dojčenie je v prípade atopického ekzému mimoriadne pozitívny faktor. Vášmu dieťatku pomáha v mnohých smeroch - okrem iného buduje imunitu, pomáha dieťaťu, ak sa cíti nepríjemne alebo ho koža svrbí a podobne. 

Atopický ekzém, ako už samotný výraz "atopický" naznačuje, je ekzém, ktorého pôvod nie je známy. Nie je vylúčené, že v jedlách, ktoré bábätko dostáva, sa nenachádza potravina, na ktorú bábätko s atopickým ekzémom reaguje. Nemá zmysel paušálne vylučovať z vašej stravy napríklad citrusy, rajčiny a sladkosti. Má zmysel, ak budete držať eliminačnú diétu na niektorú potravinu, aby ste v tom čase nekonzumovali túto potravinu (ani v stopových množstvách) ani vy, ani bábätko. 

V tejto súvislosti sa často matky pýtajú otázku "ako rýchlo sa nejaká potravina objaví v materskom mlieku" a "ako dlho tam zostane". Na túto otázku nie je jednoduchá odpoveď. V prvom rade, nejde o potravinu ako celok. Materské mlieko sa tvorí z krvi, takže v materskom mlieku sa môže objaviť len to, čo je v krvi. A zložka, ktorá niekedy môže spôsobiť nejakú reakciu je cudzorodá bielkovina - často napríklad bielkovina kravského mlieka. A to "ako rýchlo" sa objaví, závisí od množstva faktorov a tiež nie je možné povedať, "ako dlho tam zostane". Je to individuálne, závisí to od konkrétnej potraviny a ak vám niekto povie konkrétne číslo, tak je to len hádanie.

Čo teda treba urobiť z praktického hľadiska? Skúste držať eliminačnú diétu na niektorú potravinu, odporúčame vám začať s alergénmi, na ktoré sú alergickí ľudia najčastejšie – teda kravské mlieko, potom skúste lepok, neskôr orechy, morské plody a ryby, citrusy atď. Potom skúste niečo zjesť, čo ste vylúčili, počkajte 3 dni, sledujte, či sa na bábätku niečo nezmení, a potom skúste ďalšiu potravinu. Navyše atopický ekzém je z tohto hľadiska komplikované odsledovať aj preto, že má spontánne obdobia, keď sa situácia zlepší bez ohľadu na to, čo ste urobili a potom sa zasa zhorší a dôvod nie je známy.

Mnohé matky dojčených detí skúšajú obmedzovať svoj jedálniček a jedálniček dieťaťa a nakoniec po tom, čo sa ich dieťa prirodzene odstaví po 3-5 rokoch dojčenia, hovoria o tom, že naďalej netušia, ktorá potravina robí dieťaťu problém a že ukončenie dojčenia situáciu nijako nezlepšilo. Pokračujte teda v dojčení a skúšajte hľadať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a atopický ekzém