Zápal prsníka

Paulína    23.03.2020, 17:28

1) 2 týždne, 2) dojčím aj dokrmujem nutrilonom 3) áno mam bolesť prsníka 4) Rada by som sa opýtala ohľadom zápalu prsníka. Prsník sa mi zapálil približne pred dvoma dňami dostala som horúčku a neskutočne bolesti. Začala som ináč prikladať k bolavemu miestu aby bol vždy bradou a po každom dojčení odsavat. Už som mala dvakrát na tom prsníku prasknutu bradavku. Bola som u lekára ktorý mi v prípade núdze predpísal antibiotika, sprchujem teplou vodou odsavam odstrekujem, dávam obklady z kapustoveho listu, držím prsník v teple. Neviem, či robím ja niekde chybu ale bolesť pretrváva, hrčky ktoré som nahmatala neviem rozmasirovat. Neviete mi nejako poradiť? Či mám začať užívať antibiotika (Zinnat 500), nebude to škodiť bábätku? Vopred ďakujem za odpoveď.

Milá Paulína,

problémy s prsníkmi a bradavkami nie je možné jednoznačne odhadnúť prostredníctvom internetu. Preto vám odporúčame v tejto situácii skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Vo všeobecnosti antibiotiká nie sú potrebné vo väčšine situácií, ako popisujete. A to ani v prípade, že matke sa zvýši telesná teplota a má horúčku. Prvý dôvod, pre ktorý antibiotiká väčšinou nie sú potrebné, je ten, že vo väčšine prípadov nejde v skutočnosti o zápal prsníka – pretože príznaky ako horúčka, začervenanie kože na prsníku, bolesť, pocit hrče v prsníku môžu sprevádzať nielen zápal prsníka, ale aj zablokovanie mliekovodu, čo je omnoho častejší dôvod vzniku týchto príznakov. A zablokovaný mliekovod väčšinou sám od seba prejde v priebehu 24 – 48 hodín. Aj to je druhý dôvod, pre ktorý väčšinou antibiotiká nie sú potrebné – pretože väčšinou sa situácia začne zlepšovať sama od seba.

Aj pri zablokovanom mliekovode môže byť horúčka vysoká. Navyše, ak sa vám táto situácia objavuje opakovane, tak je pomerne nepravdepodobné, že ide o zápal prsníka a skôr je to zablokovaný mliekovod.

Jediný dôvod, pri ktorom by mohlo mať zmysel, aby matka konzultovala situáciu s lekárom a začala užívať antibiotiká, je v prípade, že po 48. hodinách príznaky nezačali ustupovať, alebo sa ešte dokonca zhoršujú.

Do toho času je možné urobiť viaceré opatrenia, ktoré môžu začať situáciu zlepšovať:

- skúste prsník v oblasti, kde máte, hrču počas dojčenia masírovať/stláčať, aby ste pomohli jeho odblokovaniu, niekedy dokonca pomáha, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky (alebo inak odvibrovali)

- jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Pokúste sa teraz získať pomoc rodiny alebo priateľov, aby ste mohli odpočívať v posteli a dojčiť. Pomôcť vám môže teplo, teda, ak chcete obklad, tak teplý obklad, nie studený. Nepoužívajte na obklad kapustné listy. Znižujú tvorbu mlieka a situáciu so zablokovaným mliekovodom nezlepšujú, poskytujú len subjektívny pocit úľavy, na chvíľu.

- zablokované mliekovody sa spájajú s tým, že na danom miesto mlieko poriadne netečie a mliekovod sa preto upchá. Príčin je veľa, ale jednou z nich môže vo vašom prípade aj napríklad tlak na dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.

- ak by sa takéto situácie opakovali, stálo by za to sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne, aby ste prešli možné príčiny vzniku tejto situácie a aby ste urobili tieto kľúčové opatrenia:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Pri správnom prisatí sa navyše nepoškodzujú bradavky. V situácii, ktorú riešite, sa spoločne s laktačnou poradkyňou porozprávajte aj o možnostiach liečby poškodených bradaviek.

A najmä správne prisatie pomáha dosahovať rovnomerné vyprázdňovanie prsníka. Dávať bradu bábätka smerom k hrči je odporúčanie, ktoré vychádza z faktu, že často zmenou polohy sa zlepší prisatie bábätka a preto sa začne prsník rovnomernejšie vyprázdňovať. Pri správnej priečnej polohe a správnom prisatí, ktoré v tejto polohe dokážeme dosiahnuť, podporujeme rovnomerné vyprázdňovanie prsníka omnoho účinnejšie a nie je potrebné tak bábätko smerovať bradou k postihnutému miestu. Úprava prisatia je vo vašom prípade kľúčová aj preto, aby sa zvýšil príjem mlieka zo strany bábätka.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Dokrmovanie fľašou (a používanie cumlíka, či už na fľaši alebo aj cumlíka na upokojenie) zhoršuje prisatie bábätka a je priamou príčinou vzniku zablokovaného mliekovodu alebo zápalu prsníka. Preto, ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zápal prsníka