Laktačna kríza alebo uplne strácam mlieko?

Katka1314    30.03.2020, 10:07

hojte, mam už dlhšie problem s kojením, keď prestali konečne bolieť bradavky tak začalo toto. Ide o to že malý je strašne nervozny na prsníku (veľmi plače niekedy až očervenie a zajde sa) Zrejme mam buď malo mlieka alebo mu pomaly tečie alebo ja už neviem :( pretože on to robí niekedy už aj po minute po prisatí tak to mi nepríde, že ho mam teda malo keď hneď plače a zaujimave je najmä to že uplne pekne priberá. Doktorka mi tvrdi, že mlieka mam určite dosť...kojim každe 3 hodiny 10min z jedneho a 10min z druheho. Tak ako mi to kazala doktorka, chviľku to fungovalo, no potom začalo toto obdobie (teraz ma problem vydržať na jendom prsniku 5 min pomedzi to plače, odsavasa sa a prisava) ... snažim sa zvyšiť tvorbu tak že prikladam na požiadanie (to je keď sa po 15 minutach spanku zobudi a plače) + beriem 3x3 denne benedikta...vidim že oblizuje ručky a hlada ale je to velmi ťažko keď on aj hlada ale na prsniku stale plače a ešte mu veľmi škvŕka v brušku... už to trvá mesiac určite, už to pomaly vzdávam aj keď veľmi chcem kojiť ale psychicky nas to oboch niči mam pocit... viem že mam byť kludná ale keď mi takto plače je ťažke sa ukludniť... najhoršie je že menej ciká... ale pribera stále ... už som zúfala a ak máte nejake rady, čo robiť prosím poraďte kým to úplne nevzdáme...

Milá Katka1314,

vašu situáciu nie je možné jednoznačne odhadnúť prostredníctvom internetu. Odporúčame vám, aby ste sa čo najskôr skontaktovali s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte na ukážkových videách alebo na vašom bábätku, ak by sa prisalo, rozlíšiť pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Na základe našich skúseností s tisíckami žien, ktoré popisovali správanie bábätka podobne ako vy, sa zdá, že toto správanie bábätka pravdepodobne súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Prvým prejavom nesprávneho prisatia je poškodzovanie tkaniva bradaviek a bolestivé dojčenie. Neskôr sa môže nesprávne prisatie prejavovať nespokojným správaním bábätka.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva matkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú ženy vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Je typické, že toto správanie je menej vypuklé v čase, kedy je bábätko v polospánku, najmä v noci a vypuklejšie počas dňa, najmä večer, kedy bývajú bábätká už veľmi unavené a predráždené. Typickým časom, kedy sa začne toto správanie bábätka prejavovať, je 2. - 3. mesiac života a je možné, že prejavy, ktoré teraz pozorujete, sú prvými príznakmi toho, čo sa neskôr zhorší až do zjavnej nespokojnosti, plaču a odmietania prsníka. Je preto dobré, že budete situáciu riešiť hneď teraz.

Spoločne s poradkyňou pri dojčení prejdete možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Laktačna kríza alebo uplne strácam mlieko?