Nutriční příkrmy

Pavlína    07.04.2020, 09:58

dobrý den. Mám dvouletou holčičku. Už dříve jsem s vámi konzultovala naši specifickou situaci (předčasný porod císařským řezem, břišní operace, spolknutí připínáku) Moc děkuzji za vaše rady. Dítě stále kojím, s chutí jí, je spokojené a veselé. Kristýnka je drobnější, ale přibírá. (v roce měla 6 kilo, ve dvou letech váží 9 kilo). Usínáme spolu a spíme.Večerní uspávání trvá dlouho, v noci hodně kojím, ale jak píšete, je to hodně záležitost psychického nastavení matky. I když to je náročné, vnímám, že to je takto správně a jsem za to vděčná, že mohu dát dítěti to, co potřebuje. Nyní dotaz. Kamarádka mi předala asi 30 lahviček NUTRICIA FORTINI -MULTI FIBRE (předepsala to její doktorka její dceři, ale té to nechutná). Byla jsem ráda, že Kristýnce ještě zlepším stravu. Nyní ale váhám, jestli je dobré dávat toto dítěti, které je kojené a dobře jí. Jestli to spíše neuškodí a zbytečně nezatíží tělo cukry a chemickými složkami. Opakuji, že to nemáme předepsáno od doktora. Jaký je váš názor? Děkuji

Milá Pavlíno,

hmotnosť vašej dcérky sa za posledný rok zdvojnásobila a píšete, že priberá. Tieto fľaštičky so špeciálnou výživou, ktoré ste od kamarátky dostali, jej nie je potrebné dávať a domnievate sa správne, že môžu obsahovať látky, ktoré nepotrebuje. Takéto prípravky používané bez konkrétneho dôvodu, môžu pre dieťa znamenať nadmerný príjem rozličných látok, cukrov, bielkovín a niektorých minerálov či vitamínov. Oveľa dôležitejší je príjem čerstvej zdravej stravy, ktorou dokážete pokryť jej výživové potreby. Tieto fľaštičky jej nemusíte dávať, aj keď ste ich dostali darom a asi neviete, čo s nimi.

Tieto fľaštičky v konečnom dôsledku obsahujú vlastne umelé mlieko. Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že umelé mlieko bez ohľadu na jeho marketing, by malo byť používané ako núdzová, náhradná výživa v prípade, že malé bábätko od narodenia do maximálne 6 mesiacov, nie je výlučne dojčené, vyčerpali sa všetky možnosti pre zlepšenie dojčenia a nie je k dispozícii darcovské materské mlieko. Za týchto okolností by sa malo umelé mlieko používať do 4 mesiaca a potom by sa malo začať nahrádzať rodinnou stravou. Po 6 mesiaci by už dieťa nemalo byť kŕmené umelým mliekom ani v prípade, že už vôbec nie je dojčené. Pri používaní umelej núdzovej náhradnej výživy na úkor pestrej a čerstvej stravy po 6 mesiaci WHO varuje, že ide o „škodlivú“ a „zbytočnú“ praktiku:

https://www.mamila.sk/sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nutriční příkrmy