Ako si udržať mlieko

Miroslava    06.04.2020, 15:31

Dobrý deň. Možno tu už odpoveď na moju otázku je, avšak pri iných okolnostiach. Moje bábätko ma niečo cez jeden týždeň. Mliecko sa mi tvorí, snažím sa odsávať každé tri hodiny aspoň 50ml. Odsavam dovtedy, kým sa mi to nepodarí. Neviem ci to robim spravne. Najprv dlhsie odsavam z každého, potom ich často striedam. Niekedy odsavam aj hodinu. Problem je v tom, že malinku máme v nemocnici, je predcasniatko. Niečo dokáže vypiť sama, potom ju dokrmujú cez sondičku. Nemôžem k nej ísť kvôli pandemii, budeme spolu najskôr o týždeň a ja sa bojím, že nebudem mať dostatok mlieka. Viem, že samotným odstriekavanim si ho neudržím. Užívam senovku aj benedikta. Snažím sa prsia masírovať, aby mali kontakt s kožou. Nemám pocit , že by sa mi za ten týždeň zvýšila produkcia. Je možné, že sa zvýši až keď budem v kontakte s babatkom alebo sa dá ešte niečo pre produkciu urobiť? Snažím sa byť hlavne v psychickej pohode, ale bez maličkej je to ťažké. Ďakujem vám vopred za vaše rady.

Milá Miroslava,

v tejto situácii vám odporúčame kontaktovať poradkyňu pri dojčení, aby ste získali praktické rady, ale aj povzbudenie a podporu, ktorú teraz veľmi potrebujete ešte v čase, keď je vaša maličká v nemocnici.

Dobrá správa je, že tvorbu mlieka môžete udržať a aj navýšiť aj pri odsávaní. Skúste tento nadchádzajúci týždeň, kým ešte nebudete s bábätkom, využiť na to, aby ste sa do konca týždňa dostali približne na úroveň 650 - 700 ml odsatého mlieka za deň. 

Zvážte, či by vám na odsávanie nemohla pomôcť elektrická odsávačka na dve prsia zároveň. Pri odsávaní môžete tiež používať stláčanie prsníka, aby ste získali viac mlieka. A môžete mlieko skúsiť nielen odsávať, ale po odsávaní ešte ručne odstriekať. Ručné odstriekavanie je ešte efektívnejšie ako odsávanie odsávačkou a môžete získať ďalšie mlieko.

Je pochopiteľné, že o svoju dcérku máte obavy teraz v čase, keď s ňou nie ste. Aj keď sa cítite v strese, môže vám pomôcť myšlienka, že toto samotné neovplyvňuje množstvo mlieka, ktoré sa vám tvorí. A v čase, keď budete môcť byť z dcérkou, môžete tvorbu mlieka ešte viac navýšiť - pomôže vám k tomu kontakt s ňou a to, že bude dojčením stimulovať prsníky a aj tvorbu mlieka.

Ponúkame vám hrubý náčrt krokov, ktoré je potrebné podniknúť na to, aby sa udržala tvorba mlieka a aby bábätko neskôr mohlo byť dojčené:

a) ak sa bábätko neprisáva/nepije na prsníku, matka by si mala odstriekavať/odsávať mlieko, a to pravidelne, oba prsníky, každý 20 minút, ideálne 8-krát denne, z toho minimálne 1-krát v noci, tak, aby čo do množstva pokrývala potreby svojho bábätka. Spoločne s laktačnou poradkyňou prejdete prakticky, ako vypracovať plán odsávania počas dňa tak, aby sa začalo množstvo mlieka, ktoré získate, zvyšovať. Posielajte svoje mlieko bábätku.  Poradkyňa pri dojčení vás naučí, ako odsávať čo najefektívnejšie a po odsávaní môžete ešte mlieko odstriekať, pomôže vám to zvýšiť množstvo mlieka, ktoré získate.

Spoločne s laktačnou poradkyňou sa porozprávajte o tom, či bylinky, ktoré spomínate, užívate v dostatočnom dávkovaní. Dostatočná tvorba mlieka bude pre dojčenie kľúčová.

b) pre dojčenie je potrebný dlhodobý kontakt koža na kožu, to znamená bábätko vyzlečené do plienky položené na hruď matky, ktorá je tiež vyzlečená na do pol pása. Toto umožní bábätku, aby sa dobre vyspalo a aby malo záujem sa prisávať a dojčiť sa.

c) pre predčasne narodené bábätká platia rovnaké princípy ako pre akékoľvek iné bábätká: kŕmenie bábätka z fľaše spôsobuje problémy s dojčením rovnako ako používanie cumlíkov. Obom sa treba vyhnúť. Aj pre predčasne narodené bábätko je jednoduchšie piť z prsníka ako piť z fľaše, ale dôvod pre ktorý sa tieto bábätká neprisávajú alebo nepijú dostatočné množstvá mlieka, je rovnaký ako pri všetkých ostatných bábätkách: zmätenie fľašou, nedostatočná pomoc pri dojčení, nedostatočný/neexistujúci kontakt koža na kožu s matkou, a pod. Takáto situácia si vyžaduje aktívnu pomoc poradkyne, ktorá má skúsenosti s predčasne narodenými bábätkami.

d) Tieto články sa zaoberajú dôležitými aspektmi pre dojčenie predčasne narodeného bábätka: 

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/

e) Tieto videá sú takisto dôležité pre pochopenie dojčenia:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách je vidieť ako poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko. Navyše k videám si mamička môže pozrieť návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Taktiež odporúčame pozrieť si aj fotky správneho prisatia, pretože správne prisatie zvyšuje množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Ohľadne prisávania matke môže pomôcť, keď si prečíta tento návod pre riešenie situácie, keď sa bábätko neprisáva.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako si udržať mlieko