Málo mlieka

Simona    06.04.2020, 12:32

Dobrý deň, dcéra má 4 mesiace. Od narodenia je plne kojena. Posledne dni mam problém s mliekom. Keď kojím mala sa zlosti na prsníku, v noci sa budi každú hodinu a pol cez deň na požiadanie. Predtým spala celú noc. Kojenie jej už nestačí. Včera som ju dokrmila materským mliekom s fľašky vypila 160ml. Chcela by som opäť kojiť bez dokrmovania. Ďakujem

Milá Simona,

pri posudzovaní výdatnosti dojčenia sa ľudia často zameriavajú na znaky, ktoré v skutočnosti nemusia znamenať, že bábätko získava dostatok mlieka, ak sa správa takto a naopak, že získava nedostatok mlieka, ak sa správa inak. Samotný fakt, že 4-mesačné bábätko sa začalo v noci budiť, sám o sebe neznamená, že dojčenie už nestačí. Naopak, to, že sa do 4 mesiacov v noci nebudilo, je skôr výnimočné a aj tie deti, ktoré v prvých týždňoch a mesiacoch života skutočne prespia celú noc, sa typicky začnú po 4 mesiaci budiť častejšie. Dôvodom je prudký rozvoj mozgu. Ďalšie vysvetlenia a tiež tipy, ako si nočnú starostlivosť o bábätko zjednodušiť, uvádzame v tomto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/

Rovnako fakt, že dojčené dieťa dokáže vypiť pomerne veľkú dávku mlieka z fľašky, neznamená, že nevyhnutne muselo byť hladné.

Omnoho znepokojivejší je fakt, ktorý uvádzate v úvode otázky – bábätko sa začalo hnevať na prsníku. Toto si vyžaduje zhodnotenie dojčenia a v prípade potreby zásah, pretože bábätká, ktoré sa správajú podobne, ako uvádzajú matky v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

pravdepodobne reagujú na tok mlieka, ktorý vnímajú ako nedostatočný. Táto situácia sa stáva z rôznych príčin, ale prvotnou príčinou je nesprávne prisatie bábätka a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Často matky s nesprávne prisatým bábätkom pociťujú dojčenie ako bolestivé, niekedy sa táto situácia v priebehu ďalších týždňov zlepší, ale príčina, nesprávne prisatie, ostáva naďalej nezmenená a znižuje tvorbu mlieka.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka. Takto dokážete zvýšiť príjem materského mlieka priamo z prsníka a bábätko získava omnoho viac mlieka, než je možné získať po dojčení s odsávačkou. Nebude tak potrebné bábätko dokrmovať odsávaným mliekom. Navyše použitie fľaše zhoršuje primárnu príčinu vzniku tejto situácie. Preto prejdite tieto kroky s laktačnou poradkyňou, je pravdepodobné, že sa podarí zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka a postupne obnoviť jeho spokojnosť pri dojčení. Ak by išlo o zložitejšiu situáciu a bolo by potrebné akútne zvýšiť príjem kalórií zo strany bábätka, keďže má bábätko už viac ako 4. mesiace – v medzičase, kým sa zvýši tvorba mlieka  – je najlepším riešením podávanie príkrmov; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické príkrmy (čiže čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály 
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie tuhou stravou, kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhuleVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Málo mlieka