Odsávanie elektrickou odsávačkou

Alžbeta    07.04.2020, 14:10

Dobrý deň, mám elektrickú odsávačku Avent a snažím sa postupovať podľa návodu. Zapnem ju, začne mi tiecť a prepnem najskôr na najslabší stupeň ťahu. Pekne tečie asi 3 minúty a stále pridávam. Ale potom prestane a nie sa rozbehnúť. Mlieko ešte stále mám keď si stlačim bradavku. snažím sa aj striedať bradavky ale druhá to isté 3 minúty tečie a potom nič. Neviem čo robím zle. Ďakujem za pomoc.

Milá Alžbeta,

nepíšete vek bábätka ani to, ako dlho už odsávate alebo či ste s odsávaním ešte len začali, aké celkové množstvo mlieka za deň odsajete a aké množstvo by ste si priali odsávať a tieto informácie by mohli pomôcť tomu, aby sme vám vedeli poradiť konkrétnejšie.

Pri odsávaním môžete využiť napríklad aj tieto postupy:

1) Je možné navýšiť množstvo mlieka, ktoré odsajete. Základným princípom je odsávať pomerne pravidelne, minimálne 8-krát denne, aspoň 20 minút každý prsník a z toho aspoň jedno odsávanie by malo byť v noci. 

2) Pri odsávaní, keď po určitom čase prestane mlieko tiecť, môžete vystriedať prsníky a začať odsávať druhý prsník a potom sa znovu vrátiť k prvému. Takéto opakované vystriedanie prsníkov môže pomôcť zvýšiť množstvo odsatého mlieka. Je tiež možné, že by vám mohla pomôcť odsávačka, ktorá zároveň odsáva obe prsia naraz, v prípade, že existuje dôvod, aby ste odsávali dlhodobejšie.

3) Pri odsávaní môžete zároveň stláčať prsník, toto môže zvýšiť množstvo odsatého mlieka. Niečo podobné robia aj matky pri dojčení, môžete použiť rovnaký spôsob na stláčanie prsníka: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

4) Po odsávaní môžete skúsiť mlieko odstriekavať ručne, ručné odstriekavanie môže byť pri správnom spôsobe odstriekavania efektívnejšie ako odsávanie. Odstriekavaním sú ženy často schopné získať mlieko, ktoré by odsávaním nezískali.

5) Môžete skúsiť odsávať v kontakte koža na kožu s bábätkom, toto má potenciál zvýšiť tvorbu mlieka ako aj množstvo odsatého mlieka.

6) Môžete skúsiť odsávať bez toho, aby ste pozorovali, či mlieko v danom okamihu práve tečie alebo nie. Niekedy prílišné pozorovanie procesu odsávania neprospieva získavaniu mlieka. Spúšťanie a tok mlieka fungujú lepšie, ak sa žena necíti byť pozorovaná (ani sama sebou) a ak svoju pozornosť upriami na niečo iné (môžete si napríklad čítať alebo niečo pozerať). Spúšťanie mlieka je proces uvoľnenia, takže do tej miery, do ktorej sa to dá, skúste pri odsávaní odpútať svoju pozornosť od toho, že odsávate.

7) Ľahkosť a rýchlosť, s akou odsajete určité množstvo mlieka, do istej miery závisí od množstva mlieka, ktoré sa tvorí. Ak sa vám napriek pravidelnému a intenzívnemu odsávaniu nedarí odsávať potrebné množstvá, môžete skúsiť navýšiť tvorbu mlieka podpornými prostriedkami na zvýšenie tvorby mlieka: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

8) Pri odsávaní skúste prisunúť nástavec odsávačky čo najviac do prsníka tak, aby nikde nevnikal vzduch. Môže vám pomôcť, ak sa pri odsávaní mierne predkloníte. Odsávačku držte prisunutú do prsníka počas celej doby odsávania. Je možné skontrolovať, či odsávačku dávate na prsia správne a vychytať drobnosti, ktoré by zlepšili spôsob odsávania a následne aj množstvo odsatého mlieka.

9) Niektorým ženám fungujú niektoré typy či značky odsávačiek lepšie ako iné a neexistuje univerzálne pravidlo pre to, ktorej žene bude ktorá odsávačka lepšie vyhovovať či fungovať. Niekedy zvýšeniu množstva odsatého mlieka môže pomôcť použitie inej odsávačky.

10) Ak ste odsávačku kúpili z druhej ruky alebo už odsávačku používate dlhší čas, pokúste sa vylúčiť technické príčiny ako netesniace súčasti alebo znížený výkon odsávačky.

Okrem toho nám môžete na emailovú adresu dojcenie@mamila.sk napísať viac o tom, aký je vek vášho bábätka, ako momentálne vyzerá dojčenie vášho bábätka, či máte bolesti pri dojčení, ako bábätko priberá, prospieva, správa sa pri dojčení, prípadne aká je veľa situácia. Niekedy sa stáva, že matka odsáva v situáciách, ktoré by sa dali riešiť iným spôsobom bez odsávania a existujú rozličné ďalšie možnosti pre zlepšenie dojčenia.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odsávanie elektrickou odsávačkou