Čo jesť a kedy prikrmovať 4 mesačné dieťa?

Mirka    09.04.2020, 08:01

Dobrý deň, mám 4 mesačného chlapčeka, v porodnici a v prvých dvoch týždňoch bol dojčený aj prikrmovaný Bebou, od 3 týždňa doteraz výlučne dojčený. Od jeho narodenia mám dosť obmedzenú stravu lebo ho trápia často koliky (žiadne alergeny jahody, orechy, kakao, paradajky, žiadna čerstvá zelenina, mlieko, strukoviny, kapusta, brokolica, karfiol...) Pri čítaní vašich príspevokov ohľadom imunologického okna a príkrmov som narazila na zmienku, že už strava matky ho má cez materské mlieko pripraviť na to co bude jesť. Znamená to teda že by som mala jesť všetko a nemala to obmedzovať? Ak áno tak od kedy? Ďalej som si všimla zmienku že pri vylucne dojčených deťoch prikrmy až od 6 mesiaca, pri čiastočne od 4 mesiaca, ale je tam aj poznamka že nie je jedno či dieťa vobec nikdy nedostalo umele mlieko alebo ho v porodnici dostalo a potom bolo aj obcas prikrmované UM. Od kedy mám teda začať uvažovať o príkrmoch ak môj dostal UM v porodnici, potom bol 2 tyzdne dokrmovany a od 3 tyzdna je vylucne dojcený? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Milá Mirka,

mnohé dojčiace ženy v úprimnej snahe urobiť to najlepšie vylúčia zo stravy toľko potravín, že ich strava je mimoriadne oklieštená, čo nie je dobre. Dojčiaca matka môže teda jesť všetky potraviny, bez ohľadu na to, na ktoré písmeno sa začínajú (často sa napr. uvádza, že matky nesmú jesť zeleninu, ktorej názov začína na písmeno „k“), ovocie a zeleninu aj so šupkou, strukoviny, taktiež citrusové plody, cesnak, koreniny ako celý zoznam iných vecí, ktoré sa často spomínajú. Skutočnou otázkou vo vašej situácii je, či ste si všimli, že bábätko reaguje nespokojnosťou alebo kolikou po tom, čo zjete niektorú z potravín, ktorú spomínate vo svojej otázke. Ak ste tieto potraviny vynechali z jedálnička len preventívne, vráťte sa k ich konzumácii. Matky môžu jesť všetko bez obmedzenia a na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný konkrétny dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať. Je nepravdepodobné, aby vaše bábätko reagovalo na takmer všetko, čo je bežnou a normálnou stravou ostatných ľudí a pre vaše zdravie nie je dobré vynechávať všetky tie potraviny, ktoré ste spomenuli.

Niektoré ženy vylučujú zo stravy niektoré potraviny, pretože sa obávajú, že dieťatko bude „bolieť bruško“ alebo bude plakať. V skutočnosti nie je vôbec také jednoduché spojiť konzumáciu niektorej potraviny s plačom dieťaťa. V drvivej väčšine prípadov plač dieťatka nemá súvislosť so stravou matky. Ak by ste nejakú súvislosť objavili a potvrdili, tak je možné, že jednu konkrétnu potravinu môže mať zmysel vylúčiť a vyskúšať neskôr (jednou z najčastejších takýchto potravín je kravské mlieko - aj keď tiež nie paušálne a nemá zmysel ho vylučovať bezdôvodne, ak patrí do jedálnička maky). Na vylúčenie danej potraviny treba pádny dôvod. A navyše, ak by aj daný dôvod bol skutočný, neznamená to, že toto isté bude platiť pre mnohé ďalšie matky - tie pravdepodobne v drvivej väčšine žiaden takýchto problém mať nebudú. Dojčiace ženy na celom svete jedia vo všeobecnosti všetko bez rozdielu a bez toho, aby ich deti mali nejaké problémy. 
Príčina plaču je väčšinou inde než v strave. Bábätká sú často nespokojné z niekoľkých dôvodov (ktoré sa často omylom pripisujú „problémom s bruškom“ či „strave matky“):

  1. Nedostatočný príjem mlieka zo strany bábätka. Nedostatočný tok mlieka počas dojčenia.
  2. Nedostatočný spánok bábätka a to, že bábätko potrebuje, aby sme mu pomohli zaspať.
  3. To, že bábätko „oznamuje“ potrebuje cikať a kakať. Ak táto potreba zostáva nepovšimnutá, tak sú niektoré bábätká skutočne nespokojné. 
  4. Prílišná únava bábätka, príliš veľa podnetov, prílišná predráždenosť.
  5. Ak má matka príliš veľa mlieka a táto situácia nebola správne zvládnutá
  6. Používanie fľašky, cumlíka či klobúčika.
  7. Potreba bábätka byť nosené, v kontakte s matkou.
  8. Niekedy môže byť príčinou napríklad cudzorodá bielkovina. Ale toto nie je bežné a nie veľmi pravdepodobné. Vtedy môže pomôcť napríklad vylúčenie kravského mlieka zo stravy matky. 
  9. Iné príčiny, medicínske príčiny.

Nie je jedno, či dieťa je dojčené alebo nie je dojčené. Nie je jedno, či je dieťa výlučne dojčené alebo nie je výlučne dojčené. To je pravda. Vaše bábätko je podľa vašich slov momentálne výlučne dojčené, takže pre vaše bábätko platí, že z hľadiska podávania jedla, môžete čakať a nechať určiť to, kedy chce začať skúšať ochutnávať jedlo, samo. Vtedy, keď bude pripravené. Jedávajte spoločne s ním, majte ho na svojich kolenách, nechajte ho pozorovať, ako jedia iní ľudia. Keď bude motoricky pripravené, načiahne sa za tým, čo máte v tanieri a pokojne ho nechajte ochutnať. Bábätko sa má učiť jesť skúmaním, ovoniavaním, ochutnávaním jedla, ktoré jedia ľudia okolo neho. Môže jesť vašu bežnú rodinnú stravu. Preštudujte si tento článok:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

Na tom, kedy nechať bábätko začať jesť jedlo, nemení nič to, že v pôrodnici nebolo výlučne dojčené. Dôležité je, že teraz bábätko už je výlučne dojčené a že momentálne sa z vašich slov zdá, že dostatočne priberá a prospieva. Bábätko v tejto situácii nemá dostávať jedlo už od 4 mesiaca, toto má zmysel pri bábätkách, ktoré v 4 mesiaci nie sú výlučne dojčené a nie je možné zlepšiť dojčenie natoľko, aby materské mlieko poskytovalo výlučný zdroj potravy. V takom prípade namiesto umelej núdzovej náhradnej výživy má zmysel bábätku podávať kalorické jedlo. Toto nie je prípad vášho bábätka, ktoré získava dostatok materského mlieka a má priestor jedlo skúšať a hrať sa s ním, bez ohľadu na to, koľko jedla reálne zje.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Čo jesť a kedy prikrmovať 4 mesačné dieťa?