Problemy zleho prisatia

Zuzana    19.04.2020, 21:19

Dobry den, chcela by som sa spytat ci su toto problemy zleho prisatia: syn ma mesiac, prospieva ok - ked sa koji z jedneho prsnika (toho vacsieho) tak mu niekedy vyteka mliecko spomedzi ustociek, - kojenie nie je suvisle (odtahuje sa a znovu priklada, trosku nasaje mlieko a potrebuje sa odtiahnut akokeby mu tieklo mlieko az prilis) - pocas nocneho kojenia v lezme alebo pocas dna ked je v polospanku je to v poriadku (nakoji sa suvislo bez odtahovania a zlostenia) dakujem

Milá Zuzana,

nie je jednoduché posúdiť správanie bábätka, ktoré popisujete, prostredníctvom internetu. Avšak to, čo popisujete sa podobá tomu, čo popisujú matky v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

kedy bábätká takto reagujú v dôsledku toho, že ich prisatie nie je správne a následkom toho sa postupne tvorba mlieka znižuje. Okrem toho, ako ste správanie bábätka popísali, je pomerne typické aj to, čo popisujete, že sa bábätko nespokojne správa najmä, ak sa dojčí pri plnom vedomí a toto správanie je menej vypuklé v polospánku (v noci alebo pri precitaní či zaspávaní počas dňa). Či skutočne správanie vášho bábätka súvisí s reakciou na tok mlieka, je možné odlíšiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Ak spoločne zistíte, že bábätko reaguje na zníženie toku mlieka, bude dôležité urobiť tieto kroky:

Vylúčite možné príčiny zníženia tvorby mlieka: Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problemy zleho prisatia