Obsah vapniku v MM

Libuse    07.05.2020, 12:10

Prosim o informaci kolik vapniku je ve 100 ml MM ve trech letech kojeneho ditete a z jeke casti to muze pokryt DDD vapniku,ktere je 600 mg vapniku/den.Dcera ma intoleranci na kasein plus potravinovou intoleranci,je kojena uz jen 8x za den-uz jen-400-700 ml MM(od leta snizujeme laktaci homeopatiky kvuli velke unave pri kojeni).Dekuji.

Milá Libuše,

obsah vápnika v materskom mlieku je do určitej miery variabilný a každý deň vyzerá trochu inak. V štúdiách (napríklad: Hamosh 1991, Riordan & Auerbach 1999) sa uvádza, že materské mlieko obsahuje približne 340 mg na liter. Ale nestačí vedieť toto. Dôležité je vedieť to, že vápnik (podobne ako iné látky v tele) pôsobí spoločne s mnohými ďalšími látkami, napríklad s fosforom, a pomer vápnik a fosforu je v materskom mlieku ideálny a toto význam pozitívne ovplyvňuje stav kostí a zubov dojčeného dieťaťa. A ďalej vápnik v materskom mlieku je oveľa lepšie využiteľný, vstrebáva sa z neho veľmi vysoké percento (okolo 67 %). Tým pádom nejde len o číslo, koľko vápnika v materskom mlieku je, ale ide o jeho vysokú vstrebateľnosť (ktorá je neporovnateľná s akoukoľvek inou potravinou) a o to, že jeho vzájomné pôsobenie s inými látkami v materskom mlieku spôsobuje, že nie je možné zamerať sa len na údaj o množstve vápnika v miligramoch. Toto má veľmi nízku výpovednú hodnotu a môže to byť zavádzajúce. 

Navyše trojročné deti pijú veľmi variabilné množstvá materského mlieka. Aj uvádzate veľmi široké rozpätie toho, čo odhadujete, že vaše dieťatko vypije. 

Oveľa praktickejší prístup k prijímaniu výžive dieťatka je nepočítať miligramy, ale robiť jednoduché kroky pre zdravú výživu, a to zahŕňa:

1) Dojčiť, vďaka čomu dieťatko získava nielen vápnik, ale aj množstvo ďalších látok, ktoré pôsobenie vápnika v tele dieťatka podporujú.
2) Nemusíte sa trápiť tým, že vaše dieťa nemôže piť kravské mlieko. Dostatočná výživa sa dá zabezpečiť aj inak. Je množstvo potravín, ktoré vaše dieťa môže jesť. A ktoré obsahujú aj vápnik.
3) Je široká škála potravín, ktoré môžete dieťatku dávať a vďaka ktorý bude získavať rozmanité živiny spoločne s vápnikom. Zoznam týchto potravín je dlhý, zaraďte ich do bežného jedálnička bez toho, aby ste sa trápili presnými číslami.

Píšete, že sa cítite vyčerpane. Tvorba mlieka ako taká nespôsobuje vyčerpanie ani neunavuje. Ak pociťujete veľkú únavu, v prvom rade je potrebné pozrieť sa na to, či by sa nedalo pomôcť zmierniť rozličnými spôsobmi. Najčastejšími dôvodmi, pre ktoré sa matky malých detí cítia vyčerpané, býva to, že sú na starostlivosť o dieťatko samé. Nemajú dostatok času pre svoj odpočinok, pre čas, ktorý by patril iba im, pre to, aby sa mohli dostatočne vyspať – často sa deje to, že keď dieťa večer zaspí, žena doháňa domáce práce alebo sa venuje svojim záľubám, aby si odpočinula bez dieťaťa. Následne jej však chýba spánok, ktorý mohla v tom čase dostať. Skúste získať a aktívne si pýtať pomoc rodiny alebo priateľov, ktorí by vzali dieťatko von na prechádzku alebo sa s ním doma zahrali, prípadne vám pomohli s domácimi prácami a inými povinnosťami, ktoré máte. Choďte spávať spolu s dieťaťom, ak je to možné, pospite si s ním aj poobede počas jeho spánku. Zamerajte sa na to, čo vás dokáže nabiť energiou, čo vám prináša uvoľnenie a radosť a vytvorte podmienky, aby ste mali nejaký čas na takéto aktivity.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Obsah vapniku v MM