Casta stolica niekolkodnove babatko

Lucia    10.05.2020, 23:03

Dobry den, chcem sa spytat, ci je v poriadku ak 4 dnove babatko ma riedku stolicu aj niekolkokrat za den? Je dojcene, ale zatial po prvotnom schudnuti 300 g nepribera a po kazdom prebudeni a dojceni je pokakane. Mam problem s prisatim, pouzivam na odporucanie z nemocnice klobuciky, bez ktorych to napriek pokusom nejde, a obavam sa, ci sa k nemu dostane cez ne dostatok mlieka alebo ci ho ja nemam malo. Aj pocas dojcenia poprdkava a ma potom zaspinenu plienku. S mocenim je to v porovnani s castou stolicou naopak- moci tak raz za den, moc je oranzovej farby. Obavam sa ci mu moje mlieko stacia ci nie je po takej castej stolici dehydrovane, resp. cim to moze byt. Dakujem za odpoved..

Milá Lucia,

tzv. „praženicová“ stolica nie je konečný cieľ dojčenia. Konzistencia stolice môže byť riedka, hustá, kašovitá. Ak je bábätko výlučne dojčené, nemala by byť formovaná, to je jediné obmedzenie. Bábätko môže teda mať niekoľkokrát za deň riedku stolicu. Toto nie je dôvod, pre ktorý bábätko ciká iba raz denne. Takáto stolica môže byť normálna za podmienky, že bábätko získava dostatok materského mlieka. Pri používaní klobúčikov však bábätko získava len to mlieko, ktoré natečie do klobúčika a pre väčšinu bábätiek to znamená nedostatočný príjem mlieka (a nepriberanie) a postupné znižovanie tvorby mlieka. V tejto situácii je preto kľúčové začať bábätko dojčiť bez použitia klobúčikov. Klobúčiky môžu znižovať z dlhodobého hľadiska tvorbu mlieka, bábätko v skutočnosti nie je prisaté na prsník - v istom zmysle je klobúčik spôsob, ako urobiť z prsníka fľašu, podrobnejšie vysvetlenie nájdete v tomto článku:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/klobuciky/

Táto situácia má riešenia, ale je veľmi dôležité byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby vám poskytla na mieru šité odporúčania a najmä konkrétnu pomoc a psychickú podporu.

Je možné, že teraz sa bábätko bez klobúčikov odmietne prisať, poradkyňa pri dojčení vám v takom prípade vie poradiť postupy, ktoré ju môžu na prsník postupne prilákať a ukáže vám ako medzičasom kŕmiť bábätko tak, aby sa dojčenie ohrozovalo čo najmenej. 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/ 
Základom týchto postupov je intenzívny fyzický kontakt, ideálne koža na kožu a trpezlivé ponúkanie prsníka, pričom medzičasom sa pracuje na zvyšovaní tvorby mlieka a dieťatko sa kŕmi mimo prsníka: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/ 
do času, kým sa na prsník nezačne prisávať.

Výrazne zvýšiť tvorbu mlieka tak, aby vaša tvorba mlieka pokrývala potrebu mlieka bábätka.
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Je dôležité, aby ste tieto kroky urobili spolu s laktačnou poradkyňou, ktorá by vám mala ukázať správne prisatie a vyhodnotiť pitie, príp. si pozrite videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Spolu s poradkyňou sa naučíte, ako bábätko správne prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tejto situácie.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Bábätko so správnou pomocou začne získavať dostatok mlieka, priberať a prospievať. A je možné, že potom sa zmení aj vylučovanie stolice. Bábätko by malo močiť častejšie a jeho moč by mal byť svetlý alebo bezfarebný, nie tmavý alebo zapáchajúci.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Casta stolica niekolkodnove babatko