Alergia na mlieko

Mirka    14.05.2020, 20:03

Dobry den.Mam 8tyzdnovu dcerku,ktora casto vracia,byva nepokojna a v stolici,ktora je velmi riedka mava velmi vela hlienu. Stolica je normalne zlta.Raz v nej mala krv. Ukazala som fotku doktorke a vravela,ze takto nema vyzerat stolica.Vravela,ze to vyzera na alergiu na mlieko.Dala mi UM bez obsahu laktozy a mliecnej bielkoviny a mam skusit.Nik nema v rodine alergiu na mlieko.Je to mozno,ze to ma moja mala?V noci tak nevracia ako cez den.Ja ju nechcem odstavit,kojila som prvu dcerku 2,5roka bez problemov.Prosim o vas nazor

Milá Mirka,

vzhľadom na to, že najčastejšou príčinou toho, čo popisujete, je nedostatočný príjem materského mlieka, je dôležité vyčerpať možnosti, ktoré by pomohli zvýšiť príjem materského mlieka bábätka pri dojčení a zvýšiť tvorbu mlieka zo strany matky. Ako prvý krok vám preto odporúčame stretnúť sa s laktačnou poradkyňou osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Pritom je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. 

Je pravdepodobné, že v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou uvidíte, že bábätko nezískava z prsníka dostatok mlieka a toto je vysvetlenie jeho nespokojnosti, hlienovitej stolice s prímesou krvi a dokonca aj grckania, ktoré spomínate. Takýto vývoj situácie je obzvlášť typický pre bábätká, ktoré v prvých týždňoch po narodení vynikajúco až "nadmerne" priberali.

Pre zlepšenie dojčenia bude potrebné spoločne s laktačnou poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

V prípade, že by skutočne bolo nutné dokrmovanie, prvou voľbou pre dokrmovanie by malo byť darcovské materské mlieko a iba ak nie je k dispozícii, prichádza do úvahy umelé mlieko. Aj v takom prípade však nie je potrebné používať umelé mlieko bez laktózy. To, čo popisujete, nie je laktózová intolerancia. Laktóza je dôležitou súčasťou výživy bábätka v tomto veku, je nevyhnutná pre správny rozvoj mozgu dieťaťa. 

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Všetky tieto kroky je kľúčové robiť čo najskôr a  v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Alergia na mlieko